Ankara Boşanma Avukatı İletişim
+90 546 646 70 14

Boşanmada Telefon Kayıtları ve SMS İçerikleri İstenir mi?

03.12.2018
12 görüntülenme
Boşanmada Telefon Kayıtları ve SMS İçerikleri İstenir mi?

Evliliklerin bitme noktasına gelmesinden sonra özellikle boşanmanın sebebi aldatma ise müvekkillerimiz tarafından sıkça karşılaştığımız soru; “boşanma davasında telefon kayıtları ve sms içerikleri istenebilir mi?” sorusudur.

Boşanma davası esnasında karşı tarafın kendisini aldattığından şüphelenen yahut emin olan kişi karşı tarafın telefon kayıtlarının istenmesini talep etmektedir. Ancak belirtmek gerekir ki telefon kayıtlarının içeriği ancak ceza hukuku alanında özellikle örgüt kapsamındaki suçlar, uyuşturucu ticaretine ilişkin vs. suçlarda istenebilmektedir. Aile Mahkemesi hakimlerinin telefon kayıtlarının tutulmasını isteme hakkı ve yetkisi bulunmamaktadır. Kaldı ki GSM operatörlerinin cezai anlamda talep edilmeyen kayıtları tutmaları ve saklamaları da operatörler açısından ayrıca suç teşkil edebilecektir. Kişilerin özel hayatlarının gizliliği gereğince sırf boşanma nedeniyle telefon kayıtlarının içeriğinin dosyaya sunulması alenen suç teşkil edecektir. Ancak bu anlamda yapılacak şey telefon kayıtlarının dökümünün istenmesidir. İstenilen dökümle araştırılması talep edilen telefon numarasının hangi tarih ve saatte kiminle ne kadar görüştüğü görülebilmektedir. Aynı şekilde anılan telefon numarasının kiminle hangi tarih ve saatte mesajlaştığı da görülebilmektedir. Ancak dediğimiz gibi ne telefon konuşmalarının içeriği ne de mesaj yazışmaları görülememektedir.

Şahıs istemesi halinde telefonunu incelenmek üzere sunduğunda telefonunda bulunan mesajların içeriği ancak tespit edilebilecektir. Yahut mesajların içeriğini gören, telefon konuşmalarını dinleyen kişiler dosyada tanık olarak dinlenebilecektir.

Boşanmada telefon konuşması delil olur mu?

Hukuk Muhakemeleri Kanunumuza göre hukuka aykırı olarak elde edilmiş deliller bir vakıanın ispatında dikkate alınmaz denmektedir. Anılan sebeplerle haberleşmenin gizliliğini ihlal ederek elde edilen deliller mahkeme tarafından dikkate alınmayacaktır. Bu anlamda tarafların ellerinde tuttukları delillerin mutlaka hukuka uygun şekilde elde edilmiş olması gerekmektedir.

Boşanmada whatsapp görüşme kayıtları istenebilir mi?

Bununla birlikte bir diğer sıklıkla karşılaştığımız soru “Whatsapp görüşmelerinin kayıtlarının istenip istenmeyeceğidir.” Whatsapp internet üzerinden yapılan mesajla ve görüşme şeklidir. İnternet üzerinden yapılan bu görüşmeler uçtan uca şifrelerle korunmakta olup kayıtlarının tutulması mümkün değildir. Anılan sebeple internet üzerinden yapılan görüşmelerin hiçbir içeriği dosyaya sunulması istenemeyecektir. Ancak şahıslar bu görüşmeleri kaydettiler ve karşı taraflar bir örneğini aldılarsa bu mesajlaşmaların dosyaya sunulması hakkında mutlaka bir avukatla görüşmeleri gerekmektedir. Zira bilinçsizce sunulan içerikler haklı iken kişiyi haksız yere düşürebilecek, hatta haklarında suç duyurusunda bulunulmasına dahi neden olabileceklerdir. Zira 5237 sayılı Türk Ceza Kanununa göre bu durum haberleşmenin gizliliği hakkını ihlal olarak sayılacaktır. Ancak bu durumun istisnaları bulunmakta olup mutlaka alanında uzman avukatlarla görüşülmesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 26 YORUM
 1. Berrak dedi ki:

  Istenilen telefon kayitlarinda sadece numalar mi cikar yoksa isimlerde cikar mi

  1. Avukat Tülin Babaoğlan Yılmaz dedi ki:

   Öncelikle numaralar çıkar, mahkeme tarafından talep edilmesi halinde isimler de öğrenilebilir.

   1. kerem dedi ki:

    Merhaba, bu kayıtlar kaç yıl geriye dönük olarak alınabiliyor?

    1. Avukat Tülin Babaoğlan Yılmaz dedi ki:

     Genelde telefon kayıtları ve sms içerikleri en fazla son 1 yila istinaden istenir. Ancak olayin nevi bir suc teskil ediyorsa, operatore gore farklılık göstermek uzere daha uzun vadeli kayitlar da istenebilir.

 2. kerem dedi ki:

  Merhaba,

  Davalarda talep edilen kayıtlar kaç yıllık olarak istenebiliyor acaba?

  1. Avukat Tülin Babaoğlan Yılmaz dedi ki:

   Genelde telefon kayıtları ve sms içerikleri en fazla son 1 yila istinaden istenir. Ancak olayin nevi bir suc teskil ediyorsa, operatore gore farklılık göstermek uzere daha uzun vadeli kayitlar da istenebilir.

 3. Sinem dedi ki:

  Merhaba, cezaevindeki eşe karşı ‘Yüz kızartıcı suç’ dan boşanma davası açılması halinde eş mahkemeden telefon kayıtlarını talep edebilir mi?

  1. Merhabalar telefon dokumleri ile ilgili isnat ettiginiz bir iddianiz olmaz ise hakim taleplerinizi kabul etmeyebilir. Detayli bilgi icin lutfen danisma randevusu aliniz

 4. Birol dedi ki:

  Mrb esimi suc ustu yakaladim aldattigini kanitladim video ile esim mahkemede benim telefon kayıtları mi ve watsap sosyal medya sms gibi yerlerden mesaj icerigini talep edip gorebilir mi

  1. Mesaj icerikleri operatorler tarafindan tutulmamaktadir. Mahkemeden talep edilse dahi mesaj icerigi cikmaz.

 5. Erkan dedi ki:

  Merhaba Tülin hanım,
  Boşanma davalarında davacı telefon numaralarının beyanı verilirmi yani davacı olan eşe davalı olan eşin görüştüğü numaraları kendisi görürmü?
  İyi çalışmalar teşekkürler.

  1. Mahkemede usulune uygun talep olursa kiminle ne zaman konustugu bilgileri gorulebilir.

 6. Murat dedi ki:

  Merhaba kendi üzerime olan tlfn hattımı eşim kullanıyor ve ben şüpheleniyorum beni aldattığına yönelik tlfn konuşmalarını ve msj içeriklerini çıkartmamız mümkün mü

  1. Telefon konusma ve mesaj icerikleri cikmaz.

 7. Deniz dedi ki:

  Vatsapta msj yazililan kısının telde nosu cikiyormu peki yani telefon dokümanı çıkıyor dediniz vatsapta da o içeriği çıkmasana şu saatlerde msj laşma çıkıyor mu şu numarayla watsapta diye doküman aliniyormu acaba mahkemede eşim altatdi deyip birisiyle kavga edip şüphelendi insanı dovup mahkemeye verip dava sırasında ??

 8. Deniz dedi ki:

  Merhabalar telefon dokumani sms veya aramalar satler çıkıyor ama iceri cikmiyor dediniz.peki watsap dokümanında cikarmi şu saatlerde yazismis diye içeri çıkmadan şu numarayla diye eş öğrenip altadigi kişiyi işyerine gidip odasında karşı tarafı kavga edip döverse dövdüğü insanı ve aldatan eşini mahkemeye verip şikayetçi olursa cikarmi watsap dokümanı????

  1. Bu soruya Avukat Tülin Yılmaz’ın cevabı: hayır whatsapp içerikleri operatörlerden istenemez.

   1. Deniz dedi ki:

    Watsap konuşma şartları cikarmi yazışma saatleri yani normal telefon dokümanında çıktığı gibi şu saatde msj lasmis yada konuşmuş diye karşı tarafla acaba avukat hanım??

 9. Fatmanur dedi ki:

  Esim benim onu aldattigimi düşünüyor mahkemede dava açtıktan ne kadar süre ile çıkar telefon dokümanları mesela davayı açtığı tarihten itibaren ilk 3-4 ayın dokümanları mesela ? Teşekkürler..

  1. kesin bir süre vermek mümkün değil, her mahkemenin süreci ve davanın seyri farklı yürür. Ama geçmiş dökümlerde dava tarihinden sonrası değil öncesi önemlidir. Dava açılmadan önceki 2 yıla kadar gelebilir.

 10. Kaan dedi ki:

  Merhaba Tülin Hanım aldatma davasında gsm kayıtları çıktı fakat eşimin görüştüğü kişi hattın sahibi değil kullanıcısı farklı nasıl ispat edebilirim bunu bir numara ile çok sık aylarca görüşmeleri var bu aldatmaya dayalı boşanma için yeterli midir teşekkür ederim şimdiden

  1. Bu şekildeki görüşme en azından sadakat yükümlülüğünü ihlal sayılacaktır Bu sebeple boşanma da bu duruma dayanabilirsiniz. Farklı kişi olduğunu ispat etmek elinizde ekran görüntüsü mesajlar yoksa zor olabilir. Yine de dosyanızı detaylı incelemeden yorum yapmam doğru olmaz.

 11. Ömer deniz dedi ki:

  Merhaba avukat hnm ben esimin bir msj yakalfim watsaptan ve tanidigimiz birisiyle ama esim simdi msj yanlis anliyorsun hep dedi elimde bir delil yok sildi ve kavga ettik evden kovdum bosanacgiz dedim dinlemeidim aciklama yapmasını 22 senelik evliyiz evden kovduktan donra 4 gun sonra gittim o msjlasdigi watsap msjlasdigi adamı işyerinde dövdüm adam memur bir gece yardim çıktım nezaretten ve o benden ben ondan şikayetçi olduk mahkeme günü bekliyorum kamu davası olur diyolar ya hapis yada para cezası alırsın diyolar bana elimde delil olmadığı icn ben doküman istedim telefonun ve watsapin telefonun çıkar setleri dokümanı diyolar watsapinda cikarmi hangi numarayla msjlasdigi ve içerikleri? Ve ben boşanacağız davayı acagim dedim açmadım 4 ay oldu eşimi kocalı o açtı anlaşmalı boşandık cikarmi detayları msj ve ya resim elimde bir delil yok başka ??

  1. Mesajların içerikleri çıkmaz, ama dosyanızı detaylı incelemden yorum yapmamız yanlış olur.

 12. Selvi dedi ki:

  Merhaba avukat hanım . Çekişmeli boşanma davasında karşı taraf telefon kayıtları SMS dışında vatsap görüşme kayıtlarının incelenmesini istemiş . Böyle bir hakkı var ise ve incelenebiliyorsa hakim taleb edermi ? Savcilik kararı ile Vatsap şirketine yazı gonderip içerik bilgilerine ulaşılabilir mi ?

  1. içerik bilgisine ulaşılamaz. Ancak operatör üzerinden gelen-giden mesaj ve arama kayıtları gelir ve incelenebilir.

Bizi Arayın
Yol Tarifi