Size bir telefon kadar yakınız
+90 546 646 70 14

Boşanmada Telefon Kayıtları ve SMS İçerikleri İstenir mi?

03.12.2018
10 görüntülenme
Boşanmada Telefon Kayıtları ve SMS İçerikleri İstenir mi?

Evliliklerin bitme noktasına gelmesinden sonra özellikle boşanmanın sebebi aldatma ise müvekkillerimiz tarafından sıkça karşılaştığımız soru; “boşanma davasında telefon kayıtları ve sms içerikleri istenebilir mi?” sorusudur.

Boşanma davası esnasında karşı tarafın kendisini aldattığından şüphelenen yahut emin olan kişi karşı tarafın telefon kayıtlarının istenmesini talep etmektedir. Ancak belirtmek gerekir ki telefon kayıtlarının içeriği ancak ceza hukuku alanında özellikle örgüt kapsamındaki suçlar, uyuşturucu ticaretine ilişkin vs. suçlarda istenebilmektedir. Aile Mahkemesi hakimlerinin telefon kayıtlarının tutulmasını isteme hakkı ve yetkisi bulunmamaktadır. Kaldı ki GSM operatörlerinin cezai anlamda talep edilmeyen kayıtları tutmaları ve saklamaları da operatörler açısından ayrıca suç teşkil edebilecektir. Kişilerin özel hayatlarının gizliliği gereğince sırf boşanma nedeniyle telefon kayıtlarının içeriğinin dosyaya sunulması alenen suç teşkil edecektir. Ancak bu anlamda yapılacak şey telefon kayıtlarının dökümünün istenmesidir. İstenilen dökümle araştırılması talep edilen telefon numarasının hangi tarih ve saatte kiminle ne kadar görüştüğü görülebilmektedir. Aynı şekilde anılan telefon numarasının kiminle hangi tarih ve saatte mesajlaştığı da görülebilmektedir. Ancak dediğimiz gibi ne telefon konuşmalarının içeriği ne de mesaj yazışmaları görülememektedir.

Şahıs istemesi halinde telefonunu incelenmek üzere sunduğunda telefonunda bulunan mesajların içeriği ancak tespit edilebilecektir. Yahut mesajların içeriğini gören, telefon konuşmalarını dinleyen kişiler dosyada tanık olarak dinlenebilecektir.

Boşanmada telefon konuşması delil olur mu?

Hukuk Muhakemeleri Kanunumuza göre hukuka aykırı olarak elde edilmiş deliller bir vakıanın ispatında dikkate alınmaz denmektedir. Anılan sebeplerle haberleşmenin gizliliğini ihlal ederek elde edilen deliller mahkeme tarafından dikkate alınmayacaktır. Bu anlamda tarafların ellerinde tuttukları delillerin mutlaka hukuka uygun şekilde elde edilmiş olması gerekmektedir.

Boşanmada whatsapp görüşme kayıtları istenebilir mi?

Bununla birlikte bir diğer sıklıkla karşılaştığımız soru “Whatsapp görüşmelerinin kayıtlarının istenip istenmeyeceğidir.” Whatsapp internet üzerinden yapılan mesajla ve görüşme şeklidir. İnternet üzerinden yapılan bu görüşmeler uçtan uca şifrelerle korunmakta olup kayıtlarının tutulması mümkün değildir. Anılan sebeple internet üzerinden yapılan görüşmelerin hiçbir içeriği dosyaya sunulması istenemeyecektir. Ancak şahıslar bu görüşmeleri kaydettiler ve karşı taraflar bir örneğini aldılarsa bu mesajlaşmaların dosyaya sunulması hakkında mutlaka bir avukatla görüşmeleri gerekmektedir. Zira bilinçsizce sunulan içerikler haklı iken kişiyi haksız yere düşürebilecek, hatta haklarında suç duyurusunda bulunulmasına dahi neden olabileceklerdir. Zira 5237 sayılı Türk Ceza Kanununa göre bu durum haberleşmenin gizliliği hakkını ihlal olarak sayılacaktır. Ancak bu durumun istisnaları bulunmakta olup mutlaka alanında uzman avukatlarla görüşülmesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. Berrak dedi ki:

  Istenilen telefon kayitlarinda sadece numalar mi cikar yoksa isimlerde cikar mi

  1. Avukat Tülin Babaoğlan Yılmaz dedi ki:

   Öncelikle numaralar çıkar, mahkeme tarafından talep edilmesi halinde isimler de öğrenilebilir.

   1. kerem dedi ki:

    Merhaba, bu kayıtlar kaç yıl geriye dönük olarak alınabiliyor?

    1. Avukat Tülin Babaoğlan Yılmaz dedi ki:

     Genelde telefon kayıtları ve sms içerikleri en fazla son 1 yila istinaden istenir. Ancak olayin nevi bir suc teskil ediyorsa, operatore gore farklılık göstermek uzere daha uzun vadeli kayitlar da istenebilir.

 2. kerem dedi ki:

  Merhaba,

  Davalarda talep edilen kayıtlar kaç yıllık olarak istenebiliyor acaba?

  1. Avukat Tülin Babaoğlan Yılmaz dedi ki:

   Genelde telefon kayıtları ve sms içerikleri en fazla son 1 yila istinaden istenir. Ancak olayin nevi bir suc teskil ediyorsa, operatore gore farklılık göstermek uzere daha uzun vadeli kayitlar da istenebilir.

 3. Sinem dedi ki:

  Merhaba, cezaevindeki eşe karşı ‘Yüz kızartıcı suç’ dan boşanma davası açılması halinde eş mahkemeden telefon kayıtlarını talep edebilir mi?

  1. Merhabalar telefon dokumleri ile ilgili isnat ettiginiz bir iddianiz olmaz ise hakim taleplerinizi kabul etmeyebilir. Detayli bilgi icin lutfen danisma randevusu aliniz

 4. Birol dedi ki:

  Mrb esimi suc ustu yakaladim aldattigini kanitladim video ile esim mahkemede benim telefon kayıtları mi ve watsap sosyal medya sms gibi yerlerden mesaj icerigini talep edip gorebilir mi

  1. Mesaj icerikleri operatorler tarafindan tutulmamaktadir. Mahkemeden talep edilse dahi mesaj icerigi cikmaz.

 5. Erkan dedi ki:

  Merhaba Tülin hanım,
  Boşanma davalarında davacı telefon numaralarının beyanı verilirmi yani davacı olan eşe davalı olan eşin görüştüğü numaraları kendisi görürmü?
  İyi çalışmalar teşekkürler.

  1. Mahkemede usulune uygun talep olursa kiminle ne zaman konustugu bilgileri gorulebilir.

 6. Murat dedi ki:

  Merhaba kendi üzerime olan tlfn hattımı eşim kullanıyor ve ben şüpheleniyorum beni aldattığına yönelik tlfn konuşmalarını ve msj içeriklerini çıkartmamız mümkün mü

  1. Telefon konusma ve mesaj icerikleri cikmaz.

BİR YORUM YAZIN

Enter Captcha Here : *

Reload Image

Bizi Arayın
Yol Tarifi