Kadın evi terkederse nafaka alabilir mi

Nafaka, boşanma davalarında en çok merak edilen konulardandır. İki tarafı da ilgilendiren nafaka davaları ile alakalı çok sayıda soru almaktayız. Ankara nafaka avukatları listesinde yer alan Avukat Tülin Babaoğlan Yılmaz, sizler için Kadın evi terkederse nafaka alabilir mi sorusunu detaylı olarak anlattı.

Kadın evi terkederse nafaka alabilir mi ?

Nafaka ile ilgili genel bilgiler verdiğimiz yazımızda detaylarıyla anlattığımız üzere bakım nafakasının 3 türü bulunmaktadır. Bunlar içerisinde kadının isteyebileceği nafaka boşanmanın gerçekleşmesi öncesinde tedbir, boşanma gerçekleştikten sonra ise yoksulluk nafakasıdır. Konumuzla ilişkisi gereği bu ikisi hakkında açıklamalar yapılacaktır. İştirak nafakası ile ilgili açıklamalar ayrıca bu yazıda anlatılmayacak olup, gerekli açıklamalarımız için nafaka hakkındaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

Türk Medeni Kanunu’nun 175. Maddesinde düzenlenen yoksulluk nafakası hakkında kanun koyucu şu hükümlere yer vermiştir; “Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan malî gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz.”

Yoksulluk nafakası boşanmadan önce eşinin maddi geliri nedeniyle refah içinde bulunan kişinin boşanmadan sonra bundan bu gelirden yoksun kalması nedeniyle isteyebileceği nafaka türüdür. Yoksulluk nafakası için kişinin nafaka istediği kişiden daha az kusurlu olması gerekmektedir. Örneğin “aldatan kişi nafaka alabilir mi” sorusu sıklıkla karşılaştığımız sorulardandır. Açılan boşanma davasında karşı tarafın aldattığı sabit ise ve hakim buna dosya münderecatında karar vermiş ve de aldatan kişi daha ağır kusurlu sayılmış ise karşı tarafa nafaka bağlamaz.

Kadın evi terkederse nafaka alabilir mi ? Yine sebepsiz yere evi terk eden kadın da nafaka alamaz. Burada önemli olan kadın evi terk eden haklı bir sebebi olup olmamasıdır. Eşinden psikolojik, fiziksel, cinsel şiddet görmüş bir kadının evi terk etmesinde kusurlu olması beklenemez. Bu sebeple bu kadınların nafaka alması mümkündür. Kimse kendisine şiddet uygulanan bir ev içerisinde yaşamaya zorunlu tutulamayacağından kadın evi terk etmekteki haklılığını ispat etmek şartı ve dava koşullarının sağlanması şartı ile nafakaya hak kazanabilir. Olayın titizlikle takip edilmesi gereken bir konu olması nedeniyle nafaka davalarının mutlaka alanında uzman kişilerin kendilerine göre karar verdikleri nafaka avukatları ile takip edilmesinde fayda vardır.

Türk Medeni Kanunu’nun 332. Maddesinde “Nafaka davası açılınca hâkim, davacının istemi üzerine dava süresince gerekli olan önlemleri alır.” Hükmüne yer verilmiştir. Anılan madde ismi geçici önlemler olarak yazılmış ise de kastedilen tedbir nafakası vb önlemlerdir.

Tedbir nafakası şartlarının oluşması gereği ile kadının dava devam ederken isteyebileceği yahut evlilik devam ederken evi ve çocukları hakkında yükümlülüklerini ve sorumluluklarını yerine getirmeyen eşe karşı davası açılabilecek nafaka türüdür.

Tedbir nafakasında ise durum çok daha farklıdır. Bu nafaka türünde kimin haklı yada haksız, kimin kusurlu yada kusursuz olduğunun hiçbir önemi yoktur. Evi terk eden erkekse ve evin geçimini o kişi sağlıyorsa kadın her zaman tedbir nafakası istemli dava açabilir.

Tedbir nafakası kişilerin evliliklerinin getirdiği sorumlulukların bir sonucu olarak kanun koyucu tarafından özenle düzenlenmiştir. Bu yüzden bu nafaka türünde kadının evi terk etmiş olmasının bir önemi yoktur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tedbir nafakası boşanma davası süresince bağlanabilirken ayrılık davası gibi davalarda da bağlanabilir. Ancak bu davalarda nafaka talebinde bulunan kişi nafaka yükümlüsünden ayrı yaşamakta zorunda olduğunu ispatlamakla yükümlüdür. Ayrı yaşamakta haklı olduğunu ispat eden kişi lehine hakim tedbir nafakası ödenmesine karar verebilir. Burada hayati önem arz eden nokta bu tarz bir durumla karşılaşıldığından biran önce boşanma davasının kişilere göre boşanma avukatıyla, nafaka avukatıyla davanın açılmasıdır.

Kadın evi terkederse nafaka alabilir mi sorusunu da bu şekilde cevaplamış olduk. Buradan  Uyuşturucu cezaları ve etkin pişmanlık yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir