Eşinin Dedikodusunu Yapmak Boşanma Sebebi Midir?  

Boşanmanın en önemli gerekçelerinden biri olan aile içi şiddet sadece fiziksel şiddetten ibaret değildir. Psikolojik şiddette aile içi şiddetin kapsamına girmektedir. Psikolojik şiddet kapsamında olanları şu şekilde sıralamak mümkündür. Eşinin dedikodusunu yapmak, toplum içinde onu kırıcı, aşağılayıcı ve küçük düşürücü nitelikte konuşmalar yapmak sayılabildiği gibi evlilik içinde özel kalması gereken konuların dışarıda sohbet konusu yapılması, eşin özel eşyalarının karıştırılması, telefonun sürekli karıştırılması ve iş arkadaşlarına eşine denetler şekilde telefon etmek vb. hal ve hareketler sayılabilir. Cinselliği hakkında konuşmanın yanı sıra evli birine yakışmayacak güven sarsıcı hal ve hareketlerde bulunmakta boşanma gerekçelerinin arasında yerini alır.

Eşinin Dedikodusunu Yapmak Boşanma Sebebi Midir?  
Eşinin Dedikodusunu Yapmak Boşanma Sebebi Midir?

Eşinin Dedikodusunu Yapmak Tazminat Sebebi Midir?

Yargıtay’ın aldığı emsal kararla birlikte eşinin dedikodusunu yapmak ağır kusurdan sayılıp boşanma sebebi olarak da kayıtlara geçti. Boşanma sebebi de sayılan eşinin dedikodusunu yapmak, dedikodu konusu olan tarafın dedikoduyu yapan taraftan tazminat isteme ve tazminat davası açma konusunda haklı olduğunu gösteren bir emsal karar çıkmış bulunmaktadır.

Eşinin Dedikodusunu Yapmak ile İlgili Yargıtay Kararları

2019 yılında yapılan bir başvuruyu değerlendiren Yargıtay Hukuk Genel Kurulu bir emsal karara imza attı. Bu emsal karara göre eşinin dedikodusunu yapmak ve özel hayatlarını sohbet konusu yapan tarafı ağır kusurlu sayarak bu durumu boşanma sebebi saydı. Üstelik dedikodu yapan tarafa tazminat davası açma hakkını verdiği gibi temel kişilik haklarına da ihlal saymış oldu. Ayrıca dedikoduyu yapan tarafın diğer taraf üzerinde baskı kurmaya çalıştığı konusunda da karar vermiş oldu. Böylece eşlerin ulu orta konuşmasını da tazminat ve boşanma gerekçeleri arasına koymuş bulunuyor. Emsal kararlara ve uygulamalara rağmen kanuni boşluklar bulunmaya devam ediyor. Kanun koruyucular konu üstünde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyorlar. Boşanma zorlu bir süreçtir. Özellikle de taraflardan biri boşanma gerçeğini kabullenememişse bu süreç daha zor yollara girebiliyor. Dedikodular, iftiralar ve özel hayatla ilgili sırları ortaya döken taraf yeni kararlarla beraber tazminat ödeme gibi durumlar da ortaya çıkabiliyor. Boşanma sürecinde profesyonel hukuki destek almak süreci daha kolay atlatmanıza yardımcı olabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir