Size bir telefon kadar yakınız
+90 546 646 70 14

Boşandıktan Kaç Ay Sonra Tekrar Evlenebilirim

06.07.2020
26 görüntülenme
Boşandıktan Kaç Ay Sonra Tekrar Evlenebilirim

Boşandıktan Kaç Ay Sonra Tekrar Evlenebilirim?

Boşanma gerekçesi ile ayrılan çiftler tarafından çok merak edilen sorulardan bir tanesi de boşandıktan kaç ay sonra tekrar evlenebilirim olmaktadır. Boşanma ile birlikte eşlerin de birbirine sadakat yükümlülükleri ortadan kalkmakta ve farklılık bir evlilik gerçekleştirilebilmektedir. İddet süresi ya da bekleme süresi olarak belirlenen zaman ise 300 gündür. Bu süre bazı durumlarda ise hâkimin verdiği karar ile ortadan kaldırılabilmektedir;

Boşandıktan Kaç Ay Sonra Tekrar Evlenebilirim?

Boşandıktan Kaç Ay Sonra Tekrar Evlenebilirim?

  • Kadının hamile olması
  • Aynı eş ile tekrar evlenecek olması

Aile mahkemesi hâkimi tarafından verilecek olan bu kararla 300 günlük beklenmeye gerek olmayacaktır. Bu süreler kadın için geçerli olup erkek için geçerli bir süre bulunmamaktadır. Özellikle bu sürelerin kadın için düzenlenmiş olmasının sebepleri ise merak edilmektedir. Kadının doğası gereği doğum yapma özelliği olması sebebi ile 10 ay beklemesi öngörülmüştür. Evlilik bittikten sonra kadının hamile ya da bir bebek dünyaya getirme ihtimali bulunmaktadır. Bu sebeple kadın için belirlenen iddet süresinde aslında doğması muhtemel olan bebeğin menfaati gözetilmektedir.

Bekleme süresi Medeni Kanun’un 132. maddesinde “Kadın İçin Bekleme Süresi” başlığı altında ele alınmaktadır. Bu maddede evliliğin bitmesi halinde boşanma tarihinden başlayarak 10 ay geçmedikçe kadının evlenemeyeceği karara bağlanmıştır. Bekleme süresi sadece ülkemiz için geçerli olmayıp Avrupa ülkelerinde de düzenlenen bir karardır. Fakat bu bekleme süreleri farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca eşlerden birinin vefatı söz konusu olduğunda evlilik ise kendiliğinden sona ermiş olacaktır. Bekleme süresi bu defa boşanma davası tarihi olmadığı için ölüm tarihi baz alınarak başlatılacaktır. Sağ kalan eş yine 300 gün beklemedikçe tekrar evlenemeyecektir.

Boşandıktan kaç ay sonra tekrar evlenebilirim sorusunun cevabı görüldüğü gibi kadınlara ve erkeklere göre değişiklik göstermektedir. Yine bu kanunun 3. fıkrası ise evlilik sona erdiğinde ve aynı eş ile yeniden evlenme durumu söz konusu olduğunda iddet süresinin ortadan kaldırılmasında bir problem olmadığından bahsedilmektedir. Bunun için müddetin kaldırılmasına dair dava açılmalıdır. Kadının boşanmış olduğu eş ile ayrılmasında bu sebeple bir mahsur bulunmamaktadır. Kadın bekleme süresi içinde doğum yapar ise bu durumda çocuğun babası ise eski eş olacaktır. Ankara’nın en iyi avukatı Tülin Babaoğlan aracılığı ile merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Summary
Boşandıktan Kaç Ay Sonra Tekrar Evlenebilirim?
Article Name
Boşandıktan Kaç Ay Sonra Tekrar Evlenebilirim?
Description
Boşanma gerekçesi ile ayrılan çiftler tarafından çok merak edilen sorulardan bir tanesi de boşandıktan kaç ay sonra tekrar evlenebilirim olmaktadır.
Author
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Enter Captcha Here : *

Reload Image

Bizi Arayın
Yol Tarifi