Boşanırsam Nafaka Alabilir Miyim?

Ankara avukat vasıtası ile cevabı alınmak istenen boşanmaya ilişkin sorulardan bir tanesi de boşanırsam nafaka alabilir miyim? olmaktadır. Nafaka konusu son yıllarda da basında çok fazla yer almaktadır. Çünkü evliliğin çok kısa sürmesi, çocuk olmaması gibi durumlarda da taraflar nafaka istemi ile dava açabilmektedir. Türk Medeni Hukuk’un 175. maddesi gereğince boşanma sebebi ile yoksulluk çekecek olan tarafın kusurunun ağır olmaması koşulu ile nafaka isteyebileceği belirtilmektedir.

Ayrıca nafaka konusunda nafaka alacak olan tarafın kusurlu olup olmaması da dikkate alınmamaktadır. Ayrıca toplumda pek çok kişi tarafından nafakanın sadece kadınlara bağlanabildiği düşünülse de ekonomik durumu kötü olan ve yoksulluk çekecek olan erkeklere de nafaka bağlanabilmektedir.

Boşanırsam Nafaka Alabilir Miyim?
Boşanırsam Nafaka Alabilir Miyim?

Kadınların bazı durumlarda erkekler ile aynı avantajlara sahip olmaması sebebi ile genelde nafaka hakkından istifade eden taraf olmaktadır. Ayrıca nafaka süresiz olmamaktadır. Nafaka alan tarafın yoksulluktan kurtulması, durumunun iyileşmesi, çalışması gibi hayatında olumlu değişiklik olması durumunda nafaka veren taraf tarafından nafakanın iptali de istenebilir. Ayrıca nafaka tutarının artması ya da azalması gibi durumlar da söz konusu olabilir.

Nafaka hususunda bir de çocuk olması durumunda söz konusu olan iştirak nafakası bulunmaktadır. Yetişkin olmayan çocukların menfaatlerinin korunması amacı ile velayeti kendinde bulunduran taraf nafaka talebinde bulunabilmektedir. Çocukların eğitim ve bakım gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması adına talep edilen bu tutarlar farklılık gösterebilmektedir. Nafaka tutarı ise ilgili madde gereğince kişinin maddi gücü oranınca belirlenmektedir. Eşinin de yoksul olması durumunda yoksul olan eş nafaka alamaz. Ayrıca yeniden evlenme, yoksulluğun ortadan kalkması, devlet tarafından yoksul tarafa nakdi yardım yapılması gibi gerekçeler göz önünde bulundurulduğunda nafaka alınması söz konusu olmamaktadır.

Nafaka veren taraflarca nafakanın süresiz olması yönünde ağır eleştiriler bulunmaktadır. Bu konuda gelişmeler boşanma avukatı tarafından takip edilmektedir. Ayrıca toplu tazminat istemi ile nafaka hakkından kurtulma gibi görüşler de söz konusu olmaktadır. Ancak belirtmek gerekiyor ki yoksulluk nafakası için tarafların yoksulluk çekmesi, iştirak nafakası için ise velayeti elinde bulunduran tarafa çocuğun ihtiyaçları için mahkemece belirtilen tutarın ödenmesi esas alınmaktadır..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir