Boşanma Celp Kağıdı Ne Zaman Gelir?

Celp kağıdı davalıya, davacıya ve gerekli olduğu durumlarda tanıklara mahkeme tarafından gönderilen ve mahkemeye çağrı yapmak amacı ile yazılan yazıları ifade etmektedir. Boşanma davası açanlar ise boşanma celp kağıdı ne zaman gelir sorusunu akıllara getirmektedir. Tensip tutanağı adı da alan bu tebligatta tarafların ilk duruşma için ne zaman bir araya geleceği aktarılmaktadır. Eşinizin sizden ayrılmak istediğini gösteren bu belge, davayı açan tarafın boşanma dilekçesi ile birlikte mahkemeye bildirilen adrese gönderilmektedir. Bu sürenin belirleyicisi ise mahkemenin iş yükü olacaktır. Özellikle büyük şehirlerde bakılması gereken çok fazla dava dosyası olduğundan dolayı süreç yavaş işleyebilmektedir.

Boşanma Celp Kağıdı Ne Zaman Gelir?

Boşanma davasının tarihini belirtmek için gönderilen celp kağıdı yani tebligat davacı tarafından isteği üzerine masrafların karşılanması şartı ile acele posta ya da posta gibi kanallar üzerinden de gönderilebilmektedir. HMK’de değişiklik yapılması ile boşanma dilekçesinin verilmesi sonrası mahkeme tarafından duruşma için gün verilmesi daha ileri tarihlere eklenmiştir. Eski usule göre ise davanın açılması sonrasında tutanak hemen hazırlanmakta ve bununla birlikte dava için duruşma günü de verilmekteydi. Aile Mahkemesi’ne bir dava dilekçesi hazırlanarak ve dava masrafları ödenerek boşanma davası süreci başlamış olacaktır. Avrupa Birliği tarafından cevap ve tebligat verme süreleri ise 7 gün olarak açıklanmıştır.

Davacı tarafından verilen dilekçenin davalı tarafa gönderilmesi süresi ise 30 gündür.

Bu süre celbin hazırlanması ve dosyaya dönüştürme süresi olarak kabul görmektedir. Bu bilgiler ışığında dilekçe ve tebligat tebliği için makul süre 37 gün olacaktır. Ancak bu sürenin kısa ya da uzun olması gibi bir durum da söz konusu olacaktır. Davanın açılması ile birlikte eşlere tebligat gönderilmektedir. Bu tebligat şayet taraflara ulaşmazsa tebligat muhtarlığa yapılmaktadır. Mernis adresi olması durumunda ise kişilere tebligatın ulaşıp ulaşmaması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Ayrıca boşanma celp kâğıdı ne zaman gelir sorusuna cevap verdikten sonra bir de elinize ulaşan celbe ne zaman cevap vereceğiniz ile ilgili süreleri de açıklayalım. İtiraz ve cevap için 14 günlük süre belirlenmiş olup bu süreler geçtikten sonra hak kaybı yaşanması söz konusu olabilecektir. Boşanma avukatı aracılığı ile merak ettiğiniz soruların cevaplarını öğrenebilirsiniz.

One thought on “Boşanma Celp Kağıdı Ne Zaman Gelir?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir