Boşanma Davası açarken para ödenir mi

Boşanma Davası

Boşanma davası ücretleri, boşanmayı düşünen pek çok kişi tarafından merak edilir. Özellikle ücret kimin ödeyeceği her zaman merak konusu olur. Boşanma davaları; çekişmeli ve anlaşmalı olmak üzere iki çeşide ayrılır. Fiyat aralıkları da dava çeşidine göre değişiklik gösterir. Her iki davanın benzer yanları olsa dahi, aralarında büyük farklar da vardır. Bu farklar; dava masraflarında da değişiklik görülmesine neden olur. Boşanma davaları, sadece çiftlerin ayrılması anlamına gelmez. Bu süreçte velayet, nafaka ya da mal paylaşımı gibi konular gündeme gelir. Boşanma sürecinde tarafların haklarının korunması ya da birtakım olumsuz durumların yaşanmaması adına avukatla hareket etmekte fayda vardır. Ankara boşanma avukatı araştırması yaptığınız zaman, kaliteli bir hizmet elde edebilirsiniz.

Boşanma Davası Ücretleri Ne Kadar?

Boşanma davasında ilk açılış itibariyle dava harcı alınır. Boşanma için dilekçe verirken peşim şekilde ödemesi yapılır. Harç miktarı seneden seneye değişiklik gösterir. Aynı zamanda mahkemeler, davanın uzaması gibi durumları göz önünde bulundurarak yargılama giderlerini de harçla beraber isterler. Yargılama giderlerinin tutarı ise dava durumuna ve yapılacak masraflara göre farklılık gösterir. Ancak 2022 yılında anlaşmalı boşanma davalarının ortalama harç ve masrafı 500-600 TL arasındadır.

Yargılama giderlerinin tahmini şekilde alınan ödemeden fazla çıkması durumunda eksikliğin giderilmesi için tebligat çıkartılır. Tebligatı takiben 2 hafta ya da verilen süre içinde ödeme yapılması gerekir. Avukatlık ücreti de farklılık gösterir. Ankara boşanma avukatı ile görüşerek ücretler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Boşanma Davası Ücreti Nereye Ödenir?

Boşanma davası için avukat tutma gibi bir zorunluluk yoktur. Ancak sürecin sağlıklı ve hızlı şekilde işlemesi için avukat ile birlikte hareket etmek daha doğru olur. Boşanma davaları için harç ve yargılama giderlerinin ücreti, davanın açıldığı yerdeki mahkeme veznesine ödenir. Avukatlık ücretinin ödemesi ise anlaşma sağladığınız avukata yapılır. Anlaştığınız duruma göre peşin ya da taksitle ödeme yapabilirsiniz. Avukatlık ücretleri genel olarak dava sonuçlandıktan sonra ödenir. Yine de dava öncesinde bu durumu avukatla görülmenizde fayda vardır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir