Anlaşmalı boşanma davalarının en önemli şartlarından biri; tarafların duruşmaya katılma zorunluluğunun olmasıdır. Her iki tarafın vekili olsa dahi, yine de asil kişilerin duruşmaya katılım sağlama zorunlulukları vardır. Duruşma sırasında hakim, her iki tarafa da boşanma işlemini kabul edip etmediğini ve protokol konusunda bir itirazı olup olmadığını sorar. Hakim, boşanma konusunda kadar verebilmek adına tarafları bizzat dinler. Bu konu hakkında Yargıtay tarafından alınmış olan kararlar da vardır. Tarafların bu durumlardan emin olmamaları halinde ise davada hüküm kurulmaz. Dava koşullarını ve duruşma detaylarını, her iki tarafın doğru biçimde bilmeleri gerekir. Bu noktada Ankara boşanma avukatı ile irtibata geçerek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Davalarında Hakim Ne Sorar?

Anlaşmalı boşanmalarda, hakim her iki tarafı da karşısında görmek ister. Bu sayede kişilerin gerçekten boşanmak isteyip istemediğini anlar. Eğer ki; taraflardan birinin tehdit gibi baskı durumu altında boşanmak istediğini anlarsa davayı kendi inisiyatifi dahilinde ret edebilir. Anlaşmalı boşanma davası sırasında çoğu zaman hakim çifte iki temel soru sorar. Bu sorular;

 

  • Boşanmayı gerçekten isteyip istemedikleri
  • Maddi ya da manevi konularda anlaşıp anlaşamadıkları şeklindedir.

Ayrıca protokolün ve dilekçenin de kabul edilip edilmediği hakkında bilgi alır. Hakim, eğer protokolde yer alan maddeleri uygun bulmazsa protokol üzerinde değişiklik yapılmasını talep edebilir. Ankara boşanma avukatı arayan kişiler, bu tip protokol işlemlerini de rahatlıkla halledebilirler.

Anlaşmalı Boşanma Davalarında Taraflardan Biri Gelmezse Ne Olur?

Anlaşmalı boşanma davası; çoğu zaman her iki tarafın kendi istekleri sonucunda başvurup aksi bir durum olmadıkça evliliğin bitmesi şeklinde sonuçlanır. Her ne kadar dava anlaşmalı şekilde açılmış olsa da, kişilerin duruşmaya gelmemesi gibi durumlarda çekişmeli boşanma davası haline gelebilir. Anlaşmalı davalar, çiftlerin halim karşısında boşanma isteklerini dile getirmesiyle sonuca bağlanır. Dolayısıyla davanın sonuçlanması için iki tarafında mahkemede hazır şekilde olması gerekir. Aksi takdirde dava çekişmeli boşanma davasına çevrilir. Bu nedenle mahkeme gününde ve saatinde çiftlerin hazırda beklemesi gerekir. Süreçle alakalı detaylı bilgi için Ankara boşanma avukatı ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir