Boşanma Masraflarını Ödeyecek Durumum Yok Ne Yapmalıyım?

Boşanma Masraflarını Ödeyecek Durumum Yok

Boşanma Masraflarını Ödeyecek Durumum Yok Ne Yapmalıyım?
Boşanma Masraflarını Ödeyecek Durumum Yok Ne Yapmalıyım?

Boşanma davası açmak için maddi durumu olmayanlar kendilerinin bir vatandaşlık hakkı olarak adli yardım hakları olduğunu bilmelidir. Bireyler arasında eşitliğin tesis edilmesi amacı ile oluşturulan bu hak kişi haklı olduğu kanıtlamak için adli bir yardım alabilmektedir. Bunun için nüfus cüzdanı, herhangi bir sosyal güvence olmadığını gösteren belge, ikametgah ve mal varlığı olmadığını kanıtlayan belge ile birlikte adli bir yardım isteyebilirler. Ayrıca bunun için muhtarlıktan bir de fakirlik kağıdı almaya ihtiyacınız olacaktır. Başvuru yapacağınız adli yardım bürosu tarafından sizden farklı evrakların istenmesi de mümkün olmaktadır.

Baro Ücretsiz Avukat Veriyor Mu?

Adli yargılamanın tüm vatandaşlar için eşit şartlar altında sağlanması gerekmektedir. Bu kapsamda vatandaşların ücretsiz olarak avukat talebine bulunmaları mümkün olmaktadır. Gönüllü olarak adli yardım bürolarında çalışmakta olan avukatlar bu tür taleplere cevap vermektedir. Ancak davanın kaybedilmesi durumunda bütün tutarlar da devlete ödenmektedir. Maddi durumu olmayan kişiler bu tür masraflardan muaf tutulmak amacı ile ücretsiz avukat talebinde bulunabilmektedir. Ceza davaları dışında söz konusu olan herhangi bir davada kişi böyle bir talepte bulunabilir. Yine avukatı olmayan 18 yaşından küçük, sağır ve dilsiz kişilere de devlet tarafından avukat atanması mümkündür. Şayet maddi durumuzun kötü olması sebebi ile bir avukat tutamıyorsanız bu durumda baro adli yardım bürosu ya da baro başkanlıklarına başvuruda bulunabilirsiniz.

Mahkeme Masraflarını Ödemeyen Kişi Nasıl Boşanır?

HMK 334. Maddesine göre kişilerin kendisinin ya da ailesinin geçimini zora düşürmeden takip giderlerinin ya da yargılama giderlerinin tamamını ya da bir kısmını ödeme gücünden mahrum ise bu durumda adli yardımdan faydalanabilmektedir. Ayrıca vakıf ve kamu oyuna yararlı olan derneklerin haklı görülmeleri durumunda yine adli yardımdan yararlanabilmeleri de mümkün olmaktadır. Bulunduğunuz yerde bulunan adli yardım bürosuna bu durumu kanıtladığınızda sizlere ücretsiz olarak bir avukat atanmaktadır. Ancak herhangi bir mal varlığı, sosyal güvence ve gelirinizin olmadığını kanıtlamak durumundasınız. Bu hizmet devlet tarafından karşılanmakta olup hukuki bir hizmettir ve haklı olduğunuz taktirde boşanma davası lehinize sonuçlanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir