Ankara Boşanma Avukatı İletişim
+90 546 646 70 14

Boşanmak İçin Avukat Ücreti Ne Kadar?

03.08.2020
13 görüntülenme
Boşanmak İçin Avukat Ücreti Ne Kadar?

Boşanmak İçin Avukat Ücreti Ne Kadar?

Boşanmak İçin Avukat Ücreti Ne Kadar?

Boşanmak İçin Avukat Ücreti Ne Kadar?

Evlilik birliğini sürdüremeyen ya da herhangi bir şekilde evlilik birliğini zedeleyen çiftler boşanma davası açmanın yolunu tutuyor. Dava açmak isteyen pek çok kişi tarafından ise boşanma ücreti merak ediliyor. Bu ücretler davanın zorluk derecesi baz alınarak belirlenmektedir. Avukat tarafından yapılacak olan araştırmalar, işlemler vb. hepsi ücretin belirlenmesinde etkili olmaktadır. Ücret ise Barolar Birliği tarafından belirlenmekte olup her yıl değişiklik göstermektedir. Tavsiye niteliğindeki ücretlerin yanı sıra avukatlar tavsiye edilen fiyatların altında da ücret talep edebilmektedir.

Boşanma Avukatının Ücreti Nasıl Belirlenir?

Boşanma ücreti için ücretin belirlenmesinde avukatın ortaya koyduğu emek söz konusu olmaktadır. Yazışmalar, müvekkil kişi ile uzun süren görüşmeler, ispat ve delil arama yoluna gidilmesi gibi çalışmalar ücretler üzerinde etkili olmaktadır. A ilindeki bir avukatı talep ettiği ücret ile B ilindeki bir avukatın da talep ettiği ücret farklılık gösterebilmektedir. Barolar Birliği tarafından ücret belirlenir. Anlaşmalı ve çekişmeli boşanma olarak ifade edebileceğimiz ücretler farklılık göstermektedir. Avukatların ücret belirlenmesinde kullandıkları kalemler ise aşağıdaki gibidir;

  • Hizmet durum belgeleri
  • Dava ile ilgili strateji
  • Boşanma süreci ile ilgili farklı kurumlar ile yapılacak olan yazışmalar
  • İhtiyaç duyuluyor ise bilirkişi raporları
  • Müvekkil ile yapılacak olan görüşmelerin uzunluğu
  • İspat ve delil niteliği olan verilerin toplanması

Bunlara ek olarak harç ücreti de yatırmak gerekiyor. Harç ücreti de yine değişiklik gösteriyor.

2020 Yılı İçin Baro Tarafından Öngörülen Boşanma Ücret Tarifesi Nedir?

2 Ocak 2020 Perşembe 30996 sayılı Resmi Gazete ’de Türkiye Barolar Birliği Başkanlığından Avukatlık Asgari Ücret tarifesi ile ilgili hükümler yayınlanmıştır. Avukatın bürosunda sözlü olarak alınacak olan danışmanlık için ücret 450 TL, bir saat geçtikten sonra ise her saat için 270 TL olarak belirlenmiştir. Söz konusu sınırlara avukatların uyması gerekmektedir. Bu tarifeye uymayan avukatlar da hukuki bir sorumluluğa tabi tutulacaktır. Alt ve üst sınırlar belirlenmiş olup belirttiğimiz gibi avukatlık ücretleri davalara ve avukatlara göre farklılık göstermektedir. Ayrıca ücretlerde çekişmeli ve anlaşmalı boşanma davalarına göre ücretler de farklılık göstermektedir. Ücretler ise dava başında avukata ödenir. Fakat bazı avukatlar taksit imkanı da sunabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bizi Arayın
Yol Tarifi