Size bir telefon kadar yakınız
+90 546 646 70 14

Boşanma Davalarında Ücreti Hangi Taraf Öder?

03.08.2020
115 görüntülenme
Boşanma Davalarında Ücreti Hangi Taraf Öder?

Boşanma Davalarında Ücreti Hangi Taraf Öder?

Boşanma Davalarında Ücreti Hangi Taraf Öder

Boşanma Davalarında Ücreti Hangi Taraf Öder

Boşanma ücreti yargılama giderleri ve harç olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Boşanmak isteyen çiftler tarafından en çok merak edilen sorulardan bir tanesi boşanma davası için gerekli olan masrafları kimin ödeyeceği olmaktadır. Bu masraflar anlaşmalı boşanma ya da çekişmeli boşanma türlerine göre farklılık göstermektedir. Standart olan ücretlerin müştereken ödenmesi olup tek tarafın da bu tutarları üstlenmesi mümkün olmaktadır. Anlaşmalı olan davalarda tutarların ödenmesi noktasında konu anlaşmaya bağlı olurken çekişmeli olan davalarda ise ücretleri davayı açan tarafın ödemesi gerekiyor. Yine bir avukat ile anlaşma sağlanması halinde avukat ücretleri de davayı açan tarafa ait olmaktadır.

İllere Gör Boşanma Avukatı Ücretleri Ne Kadardır?

Boşanma davalarında bir avukat ile anlaşma sağlanması durumunda avukatların müvekkillerinden talep edecekleri ücretlerin alt sınırları Barolar Birliği tarafından belirlenmektedir. Bu tutarlar dava türüne göre farklılık gösteriyor. Çekişmeli olan davalarda ise genel olarak manevi ya da maddi tazminat talepleri olduğundan dolayı avukatların talep edecekleri ücretler de farklıdır. Şehirlerarası ve avukatlar arası farklılığın olması da olağandır. Şayet maddi ve manevi tazminat talepleri söz konusu olursa ve kazanılır ise avukat bu tutarın %15’ini alabilir. Buna göre avukat tarafından talep edilecek olan tutar;

Avukatlık ücreti + Tazminat tutarının %15’i olacaktır.

Boşanma Avukatına Vekalet Ücreti Ne Kadardır?

Anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma davalarında süreç ve masraflar farklı olmaktadır. Anlaşmalı boşanma davaları taraflar arasında sulh sağlanması sebebi ile tek duruşmada sonlanmaktadır. Fakat çekişmeli olan davalar oldukça uzun sürmektedir. Yargılama giderlerinin çekişmeli boşanma davalarında daha fazla olmasının sebebi ise gider kalemlerinden kaynaklanmaktadır. Bilirkişi raporları, delil toplanması, diğer kurumlar ile yapılacak olan yazışmalar ücretler noktasında belirleyicidir. Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenen tutarlar geçerli olmakta olup, dosyanın bulunduğu il ya da ilçe, avukat gibi detaylara göre fiyatlar farklılık gösterebilir. Anlaşmalı boşanma davalarında 2020 yılı için Barolar Birliği tarafından belirlenen asgari tutar 3400 TL olmaktadır. Ancak tarifeyi aşmamak kaydı ile avukatlar arasında ücret bakımından farklılıklara rastlanılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bizi Arayın
Yol Tarifi