Boşanmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Boşanmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Boşanma davası günümüzde çiftlerin anlaşamaması durumunda hayatlarını birbirlerinden bağımsız bir şekilde sürdürebilmeleri için tercih etmektedirler. Boşanma sürecinin başlatılabilmesi için yollar aynı olsa da kişilerin iki türlü seçenekleri bulunmaktadır. Bunlardan ilki zorunlu olmasa da bir avukat ile anlaşma yapılarak vekalet işlemi tamamlandıktan sonra kişilerin yerine bu süreci avukatların yapması istenmektedir. İkinci yol ise kişilerin kendileri gerçekleştirebilmektedir.

Boşanma davası açabilmek için öncelik olarak boşanmak isteyen kişinin istenilen şartları oluşturacak olan bir boşanma davası dilekçesi hazırlanması gerekmektedir. Dilekçe hazırlandıktan sonra ise kişilerin evlilik durumunun olduğu son 6 aylık süreçte ikametgâh adreslerinde bulunan Aile mahkemelerine giderek talepte bulunmaları ve daha sonrasında mahkeme günlerini beklemeleri gerekmektedir. Bu süreç sonrasında herhangi bir sorun çıkmaması durumunda ise boşanma işlemleri gerçekleşmektedir.

Boşanmak İçin Ne Yapmak Gerekir?
Boşanmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Tek Celsede Boşanmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Boşanma davası açıldıktan hemen sonra tek celse de bu işlemin bitmesini birçok kişi istemektedir. Çünkü aylar süren hem fiziki hem de ruhsal sıkıntılar yaşamak mümkündür. Bu sürecin en hızlı şekilde bitmesi için ise çiftlerin mahkemeye başvurmadan önce beraber bir anlaşma dilekçesi hazırlamaları gerekmektedir. Bu dilekçe ile mahkemeye başvurulduktan ve dava esnasında sözlü olarak boşanmak istediklerini beyan etmeleri durumunda ise tel celsede boşanma işlemi gerçekleştirilmektedir. Ancak taraflardan herhangi birinin sözlü beyan esnasında anlaşma şartlarını kabul etmemesi durumunda veya hâkimin herhangi bir şeyden şüphelenmesi durumunda ise anlaşma çekişmeli boşanma davasına dönüşerek kanıtlar istenmektedir. Bu kanıtlar sonucunda da boşanma gerçekleşmektedir.

 

Boşanmak İçin Ne Kadar Para Lazım?

Boşanma davası açılabilmesi için avukat ücretleri haricinde kişilerin ödemesi gereken ücretler her yıl Türkiye Barolar Birliği tarafından alt taban belirlenerek kamuoyuna açıklanmaktadır. Bu fiyat ise 2021 yılı itibari ile 3400 TL olarak belirlenmektedir. Belirlenen bu fiyata ek olarak ise davanın uzaması, istenilen harç ücretleri veya bir avukat ile çalışılması durumunda boşanma sürecindeki bu ücret artabilmektedir. 3400 TL olan dava ücreti alt taban olması durumundan dolayı zorunlu olarak ödenmesi gereken tutarlardan biri olarak geçmektedir. Bu yüzden de ek ücretlere tabi olması oldukça mümkün olmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir