Erkek Hangi Durumlarda Nafaka Ödemez

Erkek Hangi Durumlarda Nafaka Ödemez?

Erkek hangi durumlarda nafaka ödemez? Başlığı son zamanların en çok tartışılan konuları arasında yer almaktadır. Evlilikte eşlerin birbirleriyle yaşadığı sorunlar kapsamında evliliğin sona erdirilmesi kararı alınır. Alındığı zaman ortaya çıkan hukuki yaptırımlar bulunmaktadır. Bu hukuki yaptırımlardan biri de genellikle erkeklerin ödemesi gereken nafaka yaptırımıdır. Elbette ki erkeklerin nafaka ödeme durumları bulunmaktadır. Böylece erkeklerin de bazı durumlarda nafaka ödemeyebilecekleri ortaya çıkmaktadır.

Boşanma davası sonunda herhangi bir yanlış karara bağlı erkeklerin nafaka ödemesine gerek kalmaz. Bu yönde birçok kişi tarafından erkek hangi durumlarda nafaka ödemez araştırmaları gündemdedir. Aşağıdaki herhangi bir maddenin ispatlanması durumunda erkek nafaka ödemez;

  • Evlilik birlikteliği sırasında kadının farklı bir kişi ile birlikte ilişkisinin olduğunun kanıtlanması,
  • Boşanma sonunda kadının yüzde yüz kusurlu kabul edilmesi,
  • Kadının gelir miktarının erkekle eşit olması veya erkeğin gelir miktarından fazla olması,
  • Kadının evlilik dışı bir ilişkiye sahip olması,
  • Kadının kira geliri gibi bir gelire veya emekli maaşı alması,
  • Erkeğin işini kaybetmesi, işsiz olması veya gelir miktarının yüksek oranda azalması,
  • Taraflardan herhangi birinin vefat etmesi,

Belirlenen maddelere bağlı olarak erkeklerin nafaka ödemesi gerekli değildir. Boşanma davası sonunda nafaka almasına hak verilen kişinin evlenmesi veya maddi durumunun sona ermesi gibi hallerde nafaka ödemesi yapılmamaktadır.

 

Anlaşmalı Boşanmada Çalışan Kadın Nafaka Alabilir mi?

Erkek hangi durumlarda nafaka ödemez konusu kadar merak edilen bir diğer konu ise “Anlaşmalı boşanmada çalışan kadın nafaka alabilir mi?” sorusudur. Anlaşmalı olması nafaka durumunu etkilemektedir. Çekişmeli boşanma davalarında nafaka durumu belirlenirken hâkim tarafların ekonomik ve sosyal hayatlarını ve yaşam kalitelerini göz önünde bulundurarak bir nafaka tutarı belirlemektedir. Çekişmeli boşanma davalarının aksine anlaşmalı boşanma davalarında hâkime nafaka tutarı gibi bir sorumluluk verilmemiştir. Yalnızca kadının geliri erkek ile eşit veya daha yüksek ise nafaka miktarı belirlenemez ve alınamaz.

Nafaka Kaç Yıl Ödenir 2021?

Erkek hangi durumlarda nafaka ödemez ile nafakanın kaç yıl ödenmesi gerektiği bağlantılıdır. Çünkü nafaka alacaklısının yoksulluk durumu ortadan kalktığında, yakınlarından maaş bağlanması durumunda, yakınlarından miras kaldığındaki zamanlarda yoksulluğun giderilmiş olmasına bağlı nafaka veren kişinin talebi ile nafaka sonlandırılabilmektedir. Nafaka alan kişinin nikâhlanması veya taraflardan birinin vefat etmesi durumunda da nafaka sonlandırılmaktadır. Böyle durumlar ani veya uzun süreli olabileceği için durumlar göz önüne alınarak ödeme yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir