Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer

Çekişmeli Boşanma Davası

Günümüzün modern koşullarında evlilik kadar boşanmalarda olağan sayılıyor ve maalesef hâlihazırda çok sayıda çift boşanarak yollarını ayırıyor. Bunların bir kısmı anlaşmalı olmayan yani çekişmeli boşanma davası şeklinde diğer bir kısmı da avukatları aracılığı ile yazılı metinler üzerinden anlaşarak yollarını ayırıyor. Tabii takdir edersiniz ki süreç, hukuki açıdan takip edilmesi gereken ve yanlış ilerlemesi durumunda tarafların zarar görebileceği bir dönemi kapsıyor.

Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer
Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer

Çekişmeli Boşanma Davası Ne Demek?

Özellikle ayrılma süreci içerisine girmiş kişilerin öğrenmesinde büyük yarar bulunan çekişmeli boşanma davası ne demek sorusunu hemen kısaca izah edelim. Medeni kanunumuza göre aslında üç çeşit boşanma yolu ile ayrılıklar söz konusudur. Boşanma şekillerinin hangileri olduğuna geçmeden önce avukatlık büromuzun uzun yıllara dayalı deneyimi ve bilgi birikimiyle hizmetinizde olduğunu bilmenizi isteriz. İsterseniz şimdi boşanma şekillerinin hangileri olduğunu maddeler halinde sıralayalım

  1. Anlaşmalı boşanma davası
  2. Çekişmeli boşanma davası
  3. Eylemli Ayrılık

Şeklinde bir sıralama yapmak mümkündür. Adından da anlaşılacağı gibi tarafların avukat nezaretinde imzaladıkları anlaşmalı boşanma sözleşmesi (boşanma protokolü) sonrasında süre bakımından en hızlı sonuca bağlanan boşanma davası olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer çiftler artık boşanmanın dışında başka yol bulamamış ve genel hükümler dışında özel hükümler üzerinde bir anlaşmaya varamamış iseler bu kez çekişmeli boşanma davası gündeme gelecektir. Elbette anlaşmalı boşanma sürecine göre çok daha farklı ve detaylı bir dönemi ifade eder.

Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer

Dilerseniz artık konumuzun can alıcı başlığını oluşturan çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer sorusunu yanıtlayalım. Duruma göre bir veya iki yıl kadar sürebilen, ancak mahkeme sürecinin uzamasına yol açan olumsuzlukların (iddialar, iddiaların doğruluğu ve itirazların incelenmesi vs) devam etmesi durumunda 3 veya 4 yıl gibi bir süreye taşınması olasıdır. Bu noktada oldukça önemli bir detayı paylaşmakta yarar görüyoruz. Çekişmeli boşanma davasını açan taraf ilk 1 yıllık süreç içerisinde boşanmaya neden olan iddialarını mahkemeye ispat etmekle yükümlüdür. Lütfen Çekişmeli boşanma davası veya diğer boşanma davalarından, Anlaşmalı Boşanma Davası ve Eylemli Ayrılık konularında bilmek istediklerinizi hukuk büromuzun sürekli açık bulundurulan telefonları üzerinden bizlere aktarınız. Ayrıca hukuki desteğin haklarınızın korunması açısından şart olduğunu lütfen unutmayınız efendim. Esen kalınız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir