Cinsel Sorunlar Sebebi İle Boşanma Davası Açmak

Cinsel Sorunlar Sebebi İle Boşanma Davası Açmak

Ankara boşanma avukatı aracılığı ile cevabı öğrenilmek istenen sorulardan biri de cinsel sorunlar sebebi ile boşanma davası açmak olmaktadır. Ülkemizde en yaygın boşanma sebepleri arasında olan cinsel sorunlar ülkemizin kapalı bir toplum olması sebebi ile asıl boşanma sebebi olarak lanse edilmemektedir. Eşler arasında cinsel bir uyumsuzluk söz konusu olduğunda da boşanma talebi ile dava açmak gayet normal bir durumdur. Çünkü evliliğin en önemli unsurlarından olan cinsellik, cinsel tatmin söz konusu olmadığında eşlerin boşanmasına varmaktadır.

Cinsel Uyumsuzluk Boşanma Sebebi Olabilir Mi?

Hukuki olarak değerlendirildiğinde eşler arasında cinsel uyumsuzluk söz konusu olması da bir boşanma nedeni olarak ileri sürülebilmektedir. Cinsel bir tiksinti, uyum olmaması, yetersizlik, isteksizlik vb. sorunlar da ayrıca boşanma sebebi olmaktadır. Bu sebeple hakim davayı tarafların boşanması yönünde bir karar vererek sonlandırabilmektedir. Çeşitli sorunlar olması sebebi ile dava açılması, ancak dava devam ederken eşlerin cinsel ilişki yaşaması gibi bir durum söz konusu olduğunda ise bu durum kusurun affı olarak değerlendirileceğinden dolayı hâkim davanın reddi konusunda karar verebilmektedir. Ayrıca eşlerin mahremi kendilerine has olduğundan dolayı yaşananların farklı kişilere anlatılması da bir boşanma gerekçesi olarak sunulabilmektedir. Bu durum bir ifşa eylemi olarak kabul edildiğinden dolayı boşanma tazminat sebebi olabilmektedir.

Cinsel Sorunlar Sebebi İle Boşanma Davası Açmak
Cinsel Sorunlar Sebebi İle Boşanma Davası Açmak

Ayrıca eşlerden birinin cinsel ilişkiye zorlanması durumunda ise bu durum bir kusur olarak ortaya çıkmaktadır. Yargıtay tarafından doğal olmayan yollardan ilişkiye zorlanan eşin dava açma hakkı saklıdır. Ayrıca eşte bir kusur olması, psikolojik gibi sebeplerden dolayı ilişki yaşayamıyor olması durumunda eş ailesinin yanına gidiyor ve evi terk ediyorsa, evi terk eden eşte kusur bulunmamaktadır. Toplumumuzda aseksüellik rahatsızlığı da her 100 kişiden birinde görülebilmektedir. Cinsel yönelimden sapma söz konusu olduğu için bu kişiler cinselliğe dair bir istek hissetmemektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı mahkemeye başvurulması halinde kusurlu olan taraf kusursuz eşe tazminat da ödeyebilir. Cinsellik hukukumuzca da evlilik için önemli bir faktör olup, şayet eşler arasında böyle bir sorun varsa boşanma talebi ile boşanma avukatı aracılığı ile dava açma hakkı bulunmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir