Fiilen Ayrı Yaşamak Boşanma Sebebi Midir?

Fiilen Ayrı Yaşamak Boşanma Sebebi Midir?

Türk Medeni Kanunu eşler arasında yaşanan tüm sorunların varlığı ve dava gerekçesi olarak kabul edilip edilmeyecek sebepler arasında çıkarımlar yapmak amacı ile tüm konuları ele almaktadır. Söz konusu kanunun 166. maddesinin 4.fıkrası gereğinde boşanma nedenlerinden herhangi bir iile açılmış olan davaların reddi için her ne sebeple olursa olsun ortak yaşamın yeniden kurulmaması, evliliğin tamamen sarsılması ve eşlerinin birinin talebi üzerine boşanma davası açılabileceğini ifade etmektedir. Bu durumda fiilen ayrı yaşamak boşanma sebebi midir sorusunun cevabı eşler tarafından merak edilmektedir.

Bu maddeyle düzenlenen boşanmalarda ön koşul ise bir dava açılmış ve hakim tarafından davanın reddinin karar verilmiş olmasıdır. Yani eşler arasında verilmiş bir mahkeme kararı yoksa yıllarca ayrı yaşamış olmaları herhangi bir anlam ifade etmemektedir. Ayrıca söz konusu davanın herhangi bir sebeple boşanmış olması yeterli olmakla, özel boşanma sebeplerinin olup olmaması dikkate alınmaktadır. Diğer şart ise kararın kesinleşmesi sonrasında iki tarafın da 3 yıl süre ile sebebi fark etmeksizin ortak yaşamamasıdır. Bu durumda eşlerin ara sıra da bir araya gelmesi boşanma davasının reddi için yeterli olmamaktadır.

İlgili madde gereği ayrıca 3 yıl ayrı yaşayan çiftin maddeyi baz alarak boşanmak için dava açması gerekiyor. Daha evvel açılmış olan dava dikkate alınmaksızın hâkim tarafından boşanmaya dair karar verilir. Ancak bu durumda dikkat edilmesi gereken çiftin 3 yıl ayrı yaşadıklarını ve ortak bir hayat kuramadıklarını kanıtlamalarıdır. Evi eşlerden birinin terk etmesi ile birlikte ortada bir mağduriyet söz konusu ise dava açılabilmektedir. Ancak küçük sorunlar anlaşmalı boşanma davalarında istenilen neticeye ulaşmada yeterli olmamaktadır.

Dava için sunulan görüşler arasında kişisel haklara saldırı, şiddetli bir geçimsizlik durumu söz konusu ise bu durumda davanın daha kısa süre içerisinde olumlu yönde sonuçlanması da mümkün olmaktadır. Evlilik olarak kurulan bu birliğin sarsılması durumunda ise çiftlerin ayrı olarak yaşamlarına devam ediyor olması boşanma gerekçeleri arasında kabul edilebilir. Sevginin bitmesi, çiftin saygısını yitirmesi gibi durumlar söz konusu olduğunda çift 3 ay içinde boşanabilir. Boşanma avukatı vasıtası ile merak ettiğiniz sorulara dair cevapları almak için iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir