Eşim Beni Dövüyor Boşanmak İstiyorum

Eşim Beni Dövüyor Boşanmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?
Eşim Beni Dövüyor Boşanmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Türk Medeni Kanunu’nda boşanma için genel ve özel şartlara yer verilmiştir. Yasada gösterilen özel ve genel boşanma sebeplerinden herhangi birinin olması boşanma davası açabilmek için yeterli olmaktadır. Evlilik birliğini temelden sarsıcı her türlü hareketin boşanma sebebi olarak sayılabileceğini söyleyebiliriz. Bu durumda şayet eş diğer eşten şiddet görüyor ise bu durumun kanıtlanması ile birlikte boşanma davası açılabilir ve mahkeme tarafından çiftlerin boşanmasına karar verilebilir. Onur kırıcı davranış olarak ifade edilecek olan fiziksel şiddet ve dövme gibi durumlarda eşin bunları kasten yapması ve ayırt etme gücünde bulunması esas alınmaktadır.

Uzlaştırma Alınmasına Rağmen Eşim Şiddet Uyguluyorsa Ne Yapmalıyım?

Aile içi şiddet söz konusu olduğunda mahkeme tarafından uzlaşma kararı da verilmiş olabilir. Bu tür bir kararın verilmesi durumunda şayet eş şiddet uygulamaya devam ediyor ise uzlaşma yerine davada diretmek gerekmektedir. Ülkemizde çok sık karşımıza çıkan bu durum narsist davranışlar, kontrolün kaybedilmesi, madde ve alkol kullanımı gibi sebeplere dayanmaktadır. Şiddet sadece dövme şeklinde olmamaktadır. Sözlü olarak yapılan şiddet durumlarında da şiddetin türü mahkeme karşısında kanıtlanmalıdır. Ayrıca tanık var ise tanıklar da dinlenmelidir. Yine bu esnada önlem alma talebinde de davacı tarafın bulunması mümkündür.

Şiddet Olmasına Rağmen Hakim Eşimle Beni Boşamıyorsa Ne Yapmalıyım?

Evlilikte şiddet olması sebebi ile bir tarafından mahkemeye giderek dava açması neticesinde bu durumu kanıtlaması gerekmektedir. Hakim tarafından bu kanıtlar dikkate alınmakta ve varsa şahitler dinlenmektedir. Günümüzde bu tür davalarda uzlaşma yolu tutulsa da ortada boşanma için gerekli olan şartlar varsa boşanma kararı çıkacaktır. Boşanma davalarında kişilerin kusur dereceleri de dikkate alınmaktadır. Şiddet ülkemizde herkesi etkilese de en çok kadınları hedef almaktadır. Bu durumun göz ardı edilmemesi daha sonra ortaya çıkacak olan olumsuz durumların önlenmesi için gerekli olmaktadır. Şiddet görenlerin bunu kanıtlamak sureti ile mahkemeye giderek dava açma hakkı bulunmaktadır. Eğer bunu yapacak maddi güçleri yoksa adli yardım talebinde bulunmak kaydı ile barodan avukat da talep edebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir