Boşanmak İsteyen Eşin Son Anda Boşanmaktan Vazgeçmesi Durumu

Boşanmak İsteyen Eşin Boşanmaktan Vazgeçmesi Durumu

Boşanmak İsteyen Eşin Son Anda Boşanmaktan Vazgeçmesi Durumu
Boşanmak İsteyen Eşin Son Anda Boşanmaktan Vazgeçmesi Durumu

Boşanma davası açan bir kişi daha sonra davadan vazgeçebilir. Buna feragat adı verilmektedir. Hukuk Muhakemeleri Kanunu tarafından feragat etme davaya son veren hallerden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Davacı davanın bir kısmından ya da tamamından vazgeçebilir. Davadan feragat durumu buradan anlaşılacağı üzere sadece davacı olan taraf tarafından yapılmaktadır. Tasarruf adı verilen ilkenin yansıması olarak karşımıza çıkan feragat durumu sadece derdest adı verilen durumlarda yapılabilir. Derdest kavramı ile ifade edilen ise davanın açılmasından dava için hüküm verilene kadar olan süreyi kapsamaktadır. Davanın kesinleşmesi sonrasında davanın feragat edilmesi de mümkün olmamaktadır. Davacı şahsın davadan geçmesi için iradesi olmayı, beyanının da kesin olması gerekmektedir.

Eşim Boşanmaktan Vazgeçti Dava Ücretini Kim Öder?

Boşanma avukatı tarafından talep edilecek olan 2 tür boşanma ücreti bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi hizmet gereği olarak alınan avukat ücreti diğeri ise karşı taraftan alınan vekalet ücreti olmaktadır. Anlaşmalı ya da çekişmeli olan davalarda dava ücretinin farklılık gösterdiğini söylemiştik. Davanın geri çekilmesi durumunda ise dava ücretini anlaşmalı olarak taraflardan biri ya da her ikisi ortak olacak şekilde ödeyebilmektedir. Çekişmeli olan boşanma davalarında dosya masrafı davacı taraf tarafından ödenmektedir. Ancak yargılama giderlerinin bir kısmı davalı olan taraftan da talep edilebilir.

Boşanmak İsteyen Bireylerin Boşanmaktan Vazgeçtikten Sonraki Masraflarını Kim Öder?

Boşanma davası şayet sonuçlanmaydıysa bu durumda tarafların davadan feragat etme hakları da bulunmaktadır. Davaya ait masrafların ne şekilde ödeneceği herkes tarafından merak edilse de davanın konusuna göre durum farklı olabilmektedir. Şayet dava anlaşmalı ise ortada iki ödeme seçeneği bulunmaktadır. Ya davayı açan taraf tutarları öder ya da ücretler bölüştürülür. Ancak dava çekişmeli ise davayı açan taraf ücretleri öder ve daha sonra bu tutarlar karşı taraftan alınabilir. Fakat davanın geri çekilmesi durumunda eşler anlaşma sağladığından dolayı ücretleri ortak olarak da ödeyebilirler. Ayrıca davanın geri alınabilmesi için dava açan tarafı rızası esas alındığından dolayı hiç dava açılmamış sayılması da söz konusu olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir