Nafaka Nedir? Nafaka Kime Verilir?

Nafaka Nedir? Türk Medeni Kanunu’nu baz alındığına bu kelimenin boşanmadan dolayı maddi anlamada güçsüz olacak tarafa ancak kusurunun daha ağır olmaması gereklidir. Bu kişiye maddi durumu yaklaşık olacak şekilde verilen ücretler şeklinde ifade etmektedir. Kelime anlamı olarak hakim tarafından boşanma sürecinde ve sonrasında tarafların ve varsa çocukların maddi olarak mağdur duruma düşmemeleri için uygun gördüğü, nafaka vermekle yükümlü olan tarafın diğer tarafa ödeyeceği miktar nafaka olarak nitelendirilmektedir. Nafaka sadece kadınlar için verilmemektedir. Ekonomik anlamda güçsüz olan erkeklere de bağlanabilmektedir. Genellikle nafakayı olması uygun görülen kişilerin kadın olmasının sebebinin toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile ilişkisinin olduğu söylenebilir.

Nafaka Ödemesi Nereye Yapılır?

Nafaka borçlusu nafakayı bilhassa kendisine yapılan bir icra takibi var ve kişi bu takipten haberdarsa icra dosyası dahilinde ilgili icra müdürlüğünün hesabına yatırmakla yükümlüdür.  Kişilerin icra takipleri yapılmamış olabilmektedir. Bu durumda ise kişinin bundan haberi yok ise nafaka alacaklısının hesabına ödeyerek iade de bulunmalıdır.

Yargıtaylar nafaka alması gereken kişilerin banka hesabını yapılan ödemelerde açıklama yapılmasını istemektedir. Bu şekilde ifade edilen düşüncesinden dolayı da yerel mahkemeler nafaka borçlusu olan kişi aylık nafakasını düzenli bir şekilde yatırmış olabilir ancak nafaka ödemesi yapıldığı ile alakalı bir açıklama bulunmadığından dolayı ödemeleri geçerli olmayacaktır ve ikinci kez ödeme durumu gündeme gelecektir.  Adil oymayan bu durum sonradan Yargıtay’ın içtihat değişikliğine gitmesiyle sona ermiştir.

Nafaka Nedir Nafaka Kime Verilir
Nafaka Nedir Nafaka Kime Verilir

İşe Giren Kadının Nafakası Kesilir mi?

Nafaka hususunda, toplumun genelinde doğru bilinen yanlışlar bulunmaktadır. Bunların arasında en dikkat çeken konulardan birisi çalışan kadının nafaka alıp alamayacağı şeklindedir.  Aslında hukuk çerçevesinde kendisine nafaka verilen kişinin, kadın ya da erkek olması, herhangi bir fark oluşturmamaktadır. Boşanma sonucunda karara bağlanabilecek 3 farklı nafaka türünün koşulları aranmaktadır. Bu koşulların sağlanması ise, kendisine nafaka veren kişinin kadın veya erkek olması önemli olmadığı gibi çalışan eşin nafaka alması da olabilen durumlardandır. Çalışan eşin yararlanabileceği nafaka türleri farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmede bulunan nafakalar şu şekildedir;

  • Tedbir Nafakası
  • Yoksulluk Nafakası
  • İştirak Nafakası

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir