Nafaka Ne Gibi Durumlarda Verilir?

Nafaka Ne Gibi Durumlarda Verilir?

Nafaka ne gibi durumlarda verilir? soruları günümüzde boşanmak isteyen çoğu çiftin akıllarında olan sorulardan olmaktadır. Ancak Yargıtay her iki tarafında hakkını bir şekilde gözetebilmek için nafaka durumlarını belli şartlar altında verebilmektedir. Bu şartlardan ilki nafaka sadece kadınlara verilmemesi olmaktadır. Erkeklere de nafaka verilmekte ve buna yardım parası denmektedir. Nafaka alınabilecek bir diğer durum ise anlaşmalı durumlarda karşı tarafın belirlediği miktar olmaktadır. Bunun yanı sıra ise boşanmak isteyen çiftlerin ortak bir çocuğu olması durumunda eşi yerine çocuğu için mahkeme tarafından belirlenen miktarda yardım parası verilmektedir. Nafaka veya yardım parası kişinin maddi durumuna ve tarafların istedikleri miktarın karşılaştırılması ile hakimler tarafından belirlenerek yapılması zorunlu bir hale getirilmektedir.

Nafaka Hangi Şartlarda Verilmez?

Nafaka ne gibi durumlarda verilir sorusunun yanı sıra nafaka hangi şartlarda verilmez gibi sorularda birçok kişinin aklında bulunan sorulardan olmaktadır. Bunlar ise şunlardan oluşmaktadır;

-Eğer kişiler boşanma tamamlandıktan sonra geçimini sağlaması için herhangi bir şekilde maddi zorluk çekmeyecekse,

-Nafaka ödenecek olan kişinin kendi isteği ile geçimini sağladığı işten ayrılması durumunda,

-Kira veya emekli geliri gibi düzenli alınan bir para varsa,

-Boşanılan eşin düzenli geliri olmaması durumunda,

-Yeni bir evlilik durumu söz konusu olması durumunda kişilere nafaka ödenmesi zorunlu tutulmamaktadır. Bunların mahkemelere ispat edilmesi durumunda tarafların nafaka ödemesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Erkek Hangi Hallerde Nafaka Ödemez 2021

Nafaka ne gibi durumlarda verilir sorusu genellikle kişilerin maddi durumlarının yeterli olması ve tarafların beli bir noktada buluşması ile gerçekleşmektedir. Ancak erkekler boşanma sonrasında eski eşlerine belli başlı bazı durumların olması sonucunda nafaka ödeme işlemini yapmamaktadır. Bunlar ise şunlardan oluşmaktadır;

-Nafaka ödenen kadının yeni bir evlilik yapması veya evli hayatı yaşaması,

-Nafaka ödenecek kişinin düzenli bir gelire sahip olması,

-Kendi maddi geçimini sağlayabilecek bir düzeye gelebilmesi,

-Boşanma gerçekleştikten sonra eski eşin hayatını devam ettirebilme konusunda herhangi bir sorun yaşamaması gibi durumlarda erkeklerin nafaka ödemesi söz konusu olmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir