Yardım Nafakası Nedir?

Nafaka en temel anlamda kişilerin insanca yaşayabilmeleri ve de geçinebilmeleri açısından çok önemli ve gerekli bir olgudur. Genel anlamda yardım nafakası da kendisine yardım edilmediği kişinin zaman zor duruma düşebileceği ve de bu kişinin yardım nafakası talep ettiği kişiler ile kan hısımlığının olması söz konusu olduğunda önemlidir. Dolayısıyla da kişilerin talep edebileceği bu miktarda koşullara ve de hakimin takdir yetkisine göre belirlenir. Genel anlamda bu miktar, bir insanın hayatını devam ettirebileceğinden fazlaca bir miktar değildir. Kural olarak yardım nafakası ödeyen kişiler kan hısımlığı söz konusu olan kimseler olan, kişinin altsoyu ve üstsoyu ile kardeşlerine düşer. Kardeşlerin yükümlülüğü genel olarak başkalarının, altsoy ve üstsoyun yükümlülüklerinden başkadır.

Tedbir Nafakası Nedir?

Yardım Nafakası Nedir?
Yardım Nafakası Nedir?

Boşanma davalarında özellikle de medeni kanunda temel ilkelerden olan zayıfların korunması ilkesi gereği kadın ve çocuklar önceliklidirler. Bu sebeple de temel bir boşanma davasında söz konusu dava sürecinde taraflardan birinin karşı tarafça bakımının ve bu süreci zorlu geçirmemesi adına masraflarının karşılanması gerekir. Genellikle bu taraf çocuğa bakan annedir.  Taraf da eşinin varsa çocuklarının bakım, barınma ve de eğitim masraflarının karşılaması gerekir. Nafaka hakim tarafından belirlenen bir miktardır, kendi çocukların ve de eşin masrafları için gerekli gördüğünü sorumlu olarak diğer eşten nafaka şeklinde talep eder. Ve en önemlisi de bu kararı hakim kendiliğinden verir, taraflar dilerse de verilebilir.

Nafaka Hangi Hallerde Alınabilir?

Yoksulluk nafakası eşlerden birinin yoksulluğa düşeceği durumda hem erkeğe hem de kadına bağlanabilen bir nafakadır. Yardım nafakası ise bu hallerde ortaya çıkar, nafaka kadın için evlenene kadar devam eder, ancak evlenme veya evli gibi bir başka kişiyle yaşanması durumunda mahkeme kararı ile nafaka kesintisi olabilir, otomatik olarak kesilmesi doğru değildir. Nafaka istenmeden boşanma yapılmış ise özellikle de sonradan nafaka istemi talep edilemez. İştirak nafakası da çocuk 18 yaşına gelene kadar çocuğa ödenen nafakadır, gerekeli durumlarda mesela örgün öğretimi devam ediyorsa da devam eder. Hakim özellikle de talepleri dinlerken bilgi ve belgeleri bir arada değerlendirir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir