Anlaşmalı Boşanma Davasında Nafaka

Anlaşmalı Boşanma Davasında Nafaka Süreçleri

Anlaşmalı boşanma davası kişilerin birlikteliklerine ortak kararları neticesinde son vermek istemeleri sonucu açmış oldukları bir davadır. Bu davayı her iki taraf da onayladığı için birçok yönden avantajlı olduğu söylenilebilir.

Söz konusu olan davanın avantajlı olduğu durumların başında hem kısa sürede sonuçlanması hem de maddi anlamda zorluk çıkarmaması bulunmaktadır. Bunun yanında ise dava sürecinde kişiler büyük stresler yaşamamaktadır.

Anlaşmalı boşanmada hem boşanma süreci hem de daha sonraki nafaka işlemleri daha masrafsız bir şekilde hallolmaktadır çünkü kişiler özellikle nafaka anlamında ödeyecekleri tutarları kendi aralarında halletmektedirler. Bu nafaka konusunun mahkeme kararına göre de bu şekilde olması gerektiği söylenmektedir.

Protokolde Nafakaya İlişkin Neler Olmalıdır?

Anlaşmalı boşanma davası her anlamda taraflara kolaylık sağlayan bir davadır ve bu davanın da günümüzde sıklıkla açıldığı görülmektedir. Sözü edilen bu davanın sonuçlanmasının ardından nafaka konusu gündeme gelmektedir. Bu nafakada ise  boşanma protokollerinde yer verildiği bilinmektedir.

Boşanma protokollerinde yer alması gereken bilgiler şu şekildedir;

  • Nafaka alacaklısı
  • Nafaka yükümlüsü
  • Nafaka miktarı
  • Nafaka türü

Bu protokolde bulunan nafaka bilgileri okunulduğu zaman farklı içeriklerin anlaşılmaması gereklidir. Bu yüzden bu protokolün dikkatli bir şekilde tamamlanması gereklidir. Bu protokolün net bir şekilde tamamlanmaması halinde farklı uyuşmazlıklar ortaya çıkacaktır. Bunlar ise kişileri etkileyecektir. Bazı durumlarda hata olması halinde bu belgelerim en baştan hazırlanması istenmektedir. Bu ise kişileri hem maddi hem de manevi anlamada sıkıntı içerisine sokacaktır.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Nafaka İstemediğini Beyan Eden Eş, Boşanmadan Sonra Yoksulluk

Anlaşmalı boşanma davası eşlerin farklı sebeplerden dolayı ortak belirlemiş oldukları boşanma kararının mahkeme ortamında da belirtilmesi şeklinde sonuçlanan bir davadır. Bu davada ise protokolde bulunan ifadede eşlerden birisinin nafaka istememesi yönünde bir talebinin olması hukuksal olarak feragat beyanı olarak ifade edilmektedir. Kısaca kişi bu hakkını istemediğini dile getirmektedir. Bu şekilde olan talebini hukuksal anlamda tamamlayan kişinin bir daha bu nafakayı talep etme gibi bir hakki bulunmamaktadır. Buna rağmen bu konuda dava açmak isteyen kişiler olduğunda acılan davalarının iptal edileceği söylenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir