Boşanan Kadının Hakları Nelerdir?

Boşanan Kadının Hakları 

Son günlerde ülkemizde boşanma davalarının sayısının giderek artmakta olduğu bilinmektedir. Bu durumların birçok sebebinin var olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra ülkemizde görülen bu boşanmalarda kadınların büyük sıkıntılar çekmekte olduğu görülmektedir. Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde kadınların kendilerine bakmalarına yetecek maddi güçleri bulunmamaktadır. Bu nedenle boşanma sonrasında kadınların erkeklere oranla daha fazla mağduriyet yaşamakta olduğu söylenebilmektedir.

Kadınların bu mağduriyetlerini önlemek ve daha iyi bir hayat sürmelerini, kendilerini kötü durumda hissetmemeleri, bağımsız olduklarını hissettirebilmek amacı ile kadınlara ayrı haklar sunulmaktadır. Boşanan kadının hakları içerisinde en önemlisi ve en dikkat edilmesi gerekeni ise ayrı maddi tazminat alabilmesi ve nafaka alabilmesidir.

Kadının Velayet Hakkı

Söz konusu olan boşanmalarda kadınların genel olarak endişesi çocukları üzerinde olmaktadır. Bu nedenle boşanan kadınlar çocuklarının velayet hakkının kendisine verilmesini talep etmektedir. Mahkeme içerisinde hakimin uygun gördüğü şartlara bakılarak bakımı sunabilecek olan ebeveyne çocuğun velayeti verilecektir.

Boşanan kadının hakları arasında yer almakta olan velayet hakkında genel olarak akla ilk gelen anneye veriliyor olması olsa da bu konu hususunda birçok kriterin var olduğu bilinmelidir. Sunulacak olan kriterlerin en uygun olan ebeveyne çocuğun velayetinin verilecek olduğu bilinmelidir. Bunlar içerisinde çocuğun yaşı, eğitim düzeyi, sağlık durumu gibi özellikler de göz ününde bulundurulmaktadır. Bu özelliklerin her biri ailede hangi ebeveyne çocuğun velayetinin verilecek olduğunu anlatmaktadır.

Kadının Maddi Tazminat Hakkı

Boşanmak üzere olan kişilerde kadının eşinden istemekte olduğu ve en yasal haklarından biri olan bir hak bulunmaktadır. Ülkemizde de yaygın olarak talep edilmekte olan bu hakkın maddi tazminat olduğu görülmektedir. Boşanan kadının hakları arasında bulunan bu hak için uygun olma şartının var olduğu ve belirli kriterlerin olması gerektiği bilinmelidir.

Bu hakkın kullanabilmesi için boşanmaya sebebiyet veren unsurların hafif kusurlu veya kusursuz olması gerektiği konusu unutulmamalıdır. Bunun yanı sıra kadının boşanma sonrasında olacağı durum da göz önünde bulundurulmaktadır. Bu kriterlerin uygun olduğu kişilerde hakimin belirlemiş olduğu miktarda maddi tazminat uygulanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir