Çekişmeli boşanma mal paylaşımı nasıl olur

Taraflar Bir Türlü Anlaşamazsa: Çekişmeli Boşanma Davaları

Evlilik başı ile birbirlerine bağlı olan tarafların bir süre sonra ayrılmak istemelerine boşanma, bu talebin götürüldüğü mahkemeye de aile mahkemesi adı verilmektedir. Boşanma işlemi sırasında varsa çocukların velayeti, evlilik bağı süresince alınan taşınır-taşınmaz mallar, taraflar arasında paylaşılmaktadır. Bu paylaşım işlemi, taraflar arasında belirlenen protokol uyarınca yapılmaktadır. Protokolü her iki taraf da mahkeme sırasında kabul ettiğine dair beyanda bulunursa bu durum anlaşmalı boşanmaya girer. Ancak taraflardan biri bile oluşturulan bu protokole itiraz eder, talep ve hakları hakkında farklı beyanlarda bulunursa, bu durum çekişmeli boşanma davası olarak adlandırılmaktadır. Dava açmadan önce çekişmeli boşanma mal paylaşımı nasıl olur sorusunu, vekâlet vermek istediğiniz avukatınıza sormanızın büyük bir önemi bulunmaktadır.

Boşanma Mal Paylaşımına İtiraz

Çekişmeli boşanma mal paylaşımı nasıl olur
Çekişmeli boşanma mal paylaşımı nasıl olur

Boşanma işlemi sırasında taraflarca oluşturulan boşanma protokolü içerisinde yer alan mal paylaşımı, genel olarak her iki tarafın hayatını sürdürebilmesi adına yüzde elli olarak dağıtılabilmektedir. Ancak aldatma, aile birliğine aykırı davranışlar gibi sebeplerle taraflardan biri, bu mal paylaşım beyanına itirazda bulunabilmektedir. Böyle bir durum meydana gelirse mahkeme, protokolde yer alan malların satışına engel koyar ve elde edilecek delillerin mahkeme tarafına sunulmasını bekler. Çekişmeli boşanma mal paylaşımı nasıl olur diye avukatınıza sorduğunuzda, delillerin mahkeme tarafından değerlendirilmesini beklemeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Çekişmeli Boşanma Davalarında Mal Paylaşımı Nasıl Olur

Çekişmeli boşanma mal paylaşımı nasıl olur konusu hakkında inceleme yaparken belki de dikkat etmeniz gereken en önemli husus, iyi bir avukattan danışma hizmeti almanızda yatmaktadır. Mevzuatı ve kanunları bilen, empati duygusu yüksek, olaylara objektif bakabilen, tecrübe sahibi uzman avukatlar, çekişmeli boşanma davalarında özellikle büyük önem taşımaktadır. Bu davalar yapıları gereği uzun süren ve insan ruhunu yorabilen davalardır. Çekişmeli boşanma mal paylaşımı nasıl olur diye düşünürken uzun soluklu ve yorucu süreç içerisinde sizinle hem arkadaş hem de sırdaş olabilen tecrübeli avukatlar ile çalışmanız oldukça faydalıdır. Aldatma, darp gibi zorlayıcı durumlarda mal paylaşım oranı değişiklik gösterebilmektedir. Bu konuda detaylı bilgi edinebilmek için büromuzdan bilgi edinebilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir