En Az 1 Yıl Evli Kalan Biri Boşanabilir Mi?

En Az 1 Yıl Evli Kalan Biri Boşanabilir Mi?

 

En Az 1 Yıl Evli Kalan Biri Boşanabilir Mi?
En Az 1 Yıl Evli Kalan Biri Boşanabilir Mi?

Anlaşmalı olarak açılan boşanma davalarında kanunen aranan şart tarafların tüm konularda anlaşmış ve evliliğin de 1 yılının dolmasıdır. Ancak çekişmeli olarak açılacak olan boşanma davalarında bu tür bir süre aranmamaktadır. Önemli olan boşanma için gerekli olan geçerli bir sebebin olmasıdır. Boşanmaya sebep olacak olan olayın gerçekleşmesi ve Türk Medeni Kanun tarafından gerekli olan genel ve özel şartlardan herhangi birinin varlığı halinde boşanma gerçekleşebilmektedir. Yani süre sadece anlaşmalı olan boşanma davaları için geçerli olmaktadır. Boşanma davalarında ilk olarak evlilik birliğinin tekrar sağlanması hedeflendiğinden dolayı anlaşmalı olarak yapılacak olan boşanma davalarında böyle bir şart söz konusu olmuştur.

Boşanmak İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Mahkemeye giderek boşanma davası açılabilmesi için;

  • C. kimlik belgesi ya da pasaport
  • Dava dilekçesi
  • Mahkeme harç ve masraflarının yatırıldığına dair makbuz
  • Şayet bir avukat aracılığı ile açılıyor ise vekâletname
  • Hali hazırda bulunan deliller ve delil ekleri gerekli olmaktadır.

Gerekli olmaktadır. Bu evrakların yanı sıra aynı zamanda fotoğraf, evrak ya da farklı belgeler varsa bunlar da dava dosyalarına eklenebilecektir. Yine mahkemeye yatırılacak olan harç ve masraflar için yeterli miktarda tutara sahip olmanız da gerekiyor. Bu davayı kendiniz de gerekli olan evrakları sunarak açabileceğiniz gibi bir avukattan destek almak da işinize yarayacaktır. Çünkü bu noktada hak kayıpları da önlenmiş olacaktır.

Boşanma İçin Avukata Ne Kadar Ücret Ödemem Gerekir?

Boşanma ücreti olarak ödenecek olan asgari tutarlar her yıl Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenmekte olup Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girmektedir. Avukatlar tarafından talep edilecek olan ücretler avukata, dava türüne ve illere göre farklılık gösterebilir. Davanın anlaşmalı olarak sonlandırılması durumunda avukata ödenecek olan tutarlar daha düşük olmakla birlikte çekişmeli olarak açılan boşanma davalarında avukata ödenecek olan tutarlar daha yüksektir. Ayrıca vekâlet etme dışında resmi kurumlar ile yapılacak olan yazışmalar, bilirkişi raporları, toplanacak olan deliller ve müvekkil ile geçirilecek olan zamana bağlı olacak şekilde tutarlar değişiklik göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir