Nafaka artırım davası dilekçe örneği 2019 - Nafaka Artırım Dilekçesi - Aile mahkemesi nafaka dilekçe örnekleri,Nafaka artırım dilekçesi nereye verilir

NAFAKA ARTIRIM DAVASI DİLEKÇE ÖRNEĞİ

Nafaka artırım davası boşanan çiftlerin zaman geçtikçe en çok açtığı ve merak ettiği davalardan bir tanesidir. Müvekkillerimiz tarafından sıklıkla karşılaştığımız sorun “nafakam yetmiyor, ne yapmalıyım” “nafakamın artırılmasını istiyorum” şeklinde olup bunun için mutlaka dava açılması gerekmektedir. Ancak gerek nafakanın artırılması gerekse nafakanın bağlanması evresinde titizlikle hukuki işlemler üzerinde çalışılması gerekmektedir. Aksi halde taraflar daha çok nafaka alabilecekken azıyla yetinmek zorunda kalacaktır. Aşağıda yardımcı olunması için bir nafaka artırım dava dilekçe örneği verilmiştir.

Ancak bilindiği üzere her davanın apayrı kendine has özellikleri bulunmaktadır. Bazı hususların varlığı nafakanın artırılmasına engel olduğu gibi bazı zamanlarda da nafakanın 2-3 katına çıkmasını sağlamaktadır. Anılan sebeplerle bu davaların açılmasından önce mutlaka kişiler kendilerine göre karar verdikleri nafaka avukatlarına ((Nafaka avukatı tabiri hukuken uzmanlaşmayı gösteren geçerli bir ibare olmayıp avukatlar yetkileri gereği her davaya bakabilmektedirler. Bu ibareye halk arasında kullanımı bu şekilde olduğu için makalemizde yer verilmiştir.) danışmalıdırlar.

(Yetkili Mahkeme) AİLE MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

DAVACI :Ad, Soyad, TC Kimlik numarası, Adres

DAVALI : Ad, Soyad, TC Kimlik numarası, Adres

KONU : … TL tutarındaki yoksulluk nafakasının … TL tutarına, … TL iştirak nafakasının … TL tutarına artırılması istemli davamızdır.

AÇIKLAMALAR :

(İlgili mahkeme bilgileri) kararında davalı ile boşanmamıza karar verilmiş olup, bu dava sonucunda tarafıma … TL tutarında, müşterek çocuklara ise aylık … TL tutarında nafaka bağlanmıştır. Anılan nafaka ile ilgili .. icra dairesinde takip başlatılmış durumdadır. Davalı aylık nafaka miktarını icra dairesi aracılığıyla yatırmaktadır.

Yaklaşık 5 yıl öncesinde karara çıkan dosyamızda hükmedilen nafaka miktarı yetersiz gelmektedir. Çalıştığım yer işime son vermiş olup kiramı ve çocuklarımın giderlerini dahi karşılayamayacak hale gelmiş bulunmaktayım. Çocuklarım ise bu süre zarfında büyümüşler ve okul, dersane, kitap masrafları çoğalmış, sosyal hayatları olmuştur. Bu şartlar içerisinde çocuklarıma ortalama seviyede bir hayat olanağı dahi sunamamaktayım.

Davalının ise bu süre zarfında maaş ve kira gelirlerinde artış olmuş, ekonomik durumu değişmiş, refah içerisinde yaşamaktadır. Çocukların hiçbir giderine karışmamakta ve aylık ödediği nafaka miktarı dışında hiçbir şekilde harçlık dahi vermemektedir.

Çocukların giderlerine ait son faturalar sayın mahkemeye sunulmaktadır.

Anılan sebeplerle nafaka artırım davası açma zarureti doğmuştur.

HUKUKİ DELİLLER : Ekte sunulan belgeler, keşif, bilirkişi, tanık, yemin ve her türlü delail

HUKUKİ SEBEPLER : TMK, BK her türlü sebep

TALEP VE SONUÇ : Yukarıda arz ve izah edilen ve de resen araştırılacak nedenlerle tarafım için … mahkemesince hükmedilen aylık … TL turarındaki yoksulluk nafakasının … TL ye çıkarılmasına, çocuklarım için hükmedilen aylık … TL tutarındaki iştirak nafakasının … TL ye çıkarılmasına, yargılama giderlerinin karşı taraf üzerine yükletilmesine karar verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederiz. Tarih

İsim İmza

nafaka artırım davası dilekçe örneği nafaka artırım davası cevap dilekçesi nafaka artırım davası itiraz dilekçe örneği iştirak nafaka artırım davası dilekçe örneği yoksulluk nafaka artırım davası dilekçe örneği nafaka artırım davası cevap dilekçe örneği avukatsız nafaka artırım davası dilekçe örneği nafaka artırım davası itiraz dilekçesi nafaka artırım davası dilekçe örneği nafaka artırım davası itiraz dilekçe örneği iştirak nafaka artırım davası dilekçe örneği nafaka artırımına itiraz davası dilekçe örneği yoksulluk nafaka artırım davası dilekçe örneği tedbir nafaka artırım davası dilekçe örneği yoksulluk nafakası artırım davası dilekçe örneği iştirak nafakası artırım dava dilekçesi nafaka artırım davası dilekçe örneği nafaka artırım davası itiraz dilekçe örneği iştirak nafaka artırım davası dilekçe örneği yoksulluk nafaka artırım davası dilekçe örneği nafaka artırım davası cevap dilekçe örneği tedbir nafaka artırım davası dilekçe örneği yoksulluk nafakası artırım davası dilekçe örneği nafaka artırımına itiraz davası dilekçe örneği nafaka artırım davası dilekçe örneği nafaka artırım davası itiraz dilekçe örneği iştirak nafaka artırım davası dilekçe örneği yoksulluk nafaka artırım davası dilekçe örneği nafaka artırım davası cevap dilekçe örneği tedbir nafaka artırım davası dilekçe örneği yoksulluk nafakası artırım davası dilekçe örneği nafaka artırımına itiraz davası dilekçe örneği nafaka artırım davası dava dilekçesi nafaka artırım davası temyiz dilekçesi tedbir nafaka artırım davası dilekçe örneği nafaka artırım davası savunma dilekçesi nafaka artırım davası dilekçe örneği nafaka artırım davası itiraz dilekçe örneği iştirak nafaka artırım davası dilekçe örneği yoksulluk nafaka artırım davası dilekçe örneği nafaka artırım davası cevap dilekçe örneği tedbir nafaka artırım davası dilekçe örneği yoksulluk nafakası artırım davası dilekçe örneği nafaka artırımına itiraz davası dilekçe örneği yoksulluk nafaka artırım davası dilekçe örneği yoksulluk nafakası artırım davası dilekçe örneği yoksulluk nafaka artirimi davası dilekçesi yoksulluk nafakası artırım davası dilekçesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir