Suç İşleme ve Haysiyetsiz Hayat Sürme Nedeniyle Boşanma Davaları

SUÇ İŞLEME VE HAYSİYETSİZ HAYAT SÜRME NEDENİYLE BOŞANMA DAVALARI

Suç işleme ve “haysiyetsiz hayat sürme” nedeni ile boşanma davaları Türk Medeni Kanunu’nun 163. Maddesinde düzenlenmiştir. Bu maddede “Eşlerden biri küçük düşürücü bir suç işler veya haysiyetsiz bir hayat sürer ve bu sebeplerden ötürü onunla birlikte yaşaması diğer eşten beklenemezse, bu eş her zaman boşanma davası açabilir.” Hükümlerine yer verilmiştir. Bu sebep özel boşanma sebeplerinden bir tanesidir.

Görüldüğü gibi burada kanun eşlerden birisine karşı tarafın suç işlemesi yahut haysiyetsiz hayat sürmesi hallerinde boşanma davası açma hakkı vermiştir. Ancak sadece bu şartların olması yeterli olmayıp bu durumun aynı zaman da diğer eş için evliliği devam ettiremeyeceği noktaya getirmesi şarttır. Yani bu iki olgunun varlığı yanında, boşanmak isteyen eş artık bu olgulara dayanamayacak ve evliliği devam ettiremeyecek noktaya gelmesi gerekmektedir. Bu hallerde boşanma isteyen kişi davasını süre sınırlaması olmadan her zaman açabilecektir.

Suç İşleme ve Haysiyetsiz Hayat Sürme Nedeniyle Boşanma Davaları

Suç İşleme ve Haysiyetsiz Hayat Sürme Nedeniyle Boşanma Davaları

Eski Medeni Kanunu’muzda bu madde yerine terzil edici cürüm ibareleri kullanılmaktaydı. Yeni kanunumuz ile birlikte bu yüz kızartıcı suç ibaresi daha da genişletilmiş olmaktadır. Bu boşanma sebebinde en önemli durum boşanmak isteyen eş açısından bu olguların evliliği çekilmez noktaya getirme şartıdır. Somutlaştırmak gerekirse, kendisi de hırsız olan bir kişi eşi hırsızlık yaptı diye bu sebeple boşanma davası açamayacaktır. Yahut ikisi de dolandırıcılık ile hayatlarını idame ettiriyor iseler taraflardan birisi diğer eş suç işledi diyerek boşanma davası açamayacaktır.

Haysiyetsiz hayat sürme kavramı ise daha çok yaşadığımız toplumun ahlak ve kültürel değerleri ile ilgilidir. Bu kavramın kesin ve net çizgileri yoktur. Ancak genel Türk toplumunun örf ve adetinde metres hayatı yaşayan yahut sürekli başka kadınlarla ilişkide olan kişilerin haysiyetsiz hayat sürdüğü Yargıtay kararlarımızca benimsenmiştir. Görüldüğü üzere bu davalar da uzmanlık gerektirmektedir. Bu sebeple boşanma davanızı açmadan önce boşanma sebebinizi doğru belirlediğinizden emin olmanızı tavsiye ederiz.

Haysiyetsiz Hayat sürme nedeni ile boşanma davalarının Yargıtay Karar örneklerini incelemek için buraya tıklayarak Haysiyetsiz Hayat Sürme Yargıtay Kararını inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medya

Avukat Tülin Babaoğlan Yılmaz

Adres: Yeşilova Mah. 4023. Cadde Ser Tower Busidence (kat 12) No: 1/135 Etimesgut / Ankara
Telefon : 0546 646 7014
Mail: bilgi@tulinbabaoglan.av.tr

Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne derece ile giren, avukatlık stajını Ankara’nın önde gelen avukatlık bürolarında yapan Av. Tülin Yılmaz, 2012 yılından bu yana avukatlık yapmaktadır. Boşanma, velayet, nafaka gibi davaları kapsayan aile hukuku, ceza hukuku, icra ve iflas hukuku, borçlar hukuku, iş hukuku, tüketici hukuku ve medeni hukuktan kaynaklı her türlü işlemleri yürüten ofisimizde hukukun birçok alanında hizmet verilmektedir.
Avukat Tülin Babaoğlan Yılmaz
Sosyal Medya

Latest posts by Avukat Tülin Babaoğlan Yılmaz (see all)

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enter Captcha Here : *

Reload Image