Ankara Boşanma Avukatı, Ankara En İyi Boşanma Avukatı, Ceza Hukuku, Ankara Uyuşturucu Avukatı, Ankara Ağır Ceza Avukatı, Çankaya Boşanma Avukatı, Ümitköy Boşanma Avukatı, Ankara Malpraktis Avukatı, Ankara Tazminat Avukatı.

Anlaşmalı boşanma; çiftlerin minimum 1 yıl boyunca süren evliliklerinin ardından gerçekleşebilir. Dava, yetkili mahkemelere giderek açılır. Yetkili mahkemeler kişilerin ikametgahları ya da evlilik içerisinde son 6 aydır beraber oturdukları yer mahkemeleridir.

Dava öncesinde çiftlerin kendileri ya da daha güvenilir olmasını isterlerse avukat eşliğinde dava dilekçesi ile anlaşma protokolü hazırlamaları gerekir. Aynı zamanda gerekli dava masrafları da karşılanmalıdır.

Ankara boşanma avukatı eşliğinde dava açıldıktan sonra, gerekli incelemeler yapılıp duruşma için gün alınır.   Duruşmanın ardından boşanma kararı olumlu  olarak sonuçlanır. Olumlu sonuçlanması durumunda bu karar Ulusal Yargı Programına yani UYAP a kaydedilir. Kararın eşlere tebliğ edilmesi ve herhangi bir itirazın olmaması neticesinde karar kesinleşir. Kesinleşmiş karar, nüfus sistemine de gönderilir. Alınan kararın kesinleşmesiyle de de dava sona erer.

Anlaşmalı Boşanma Davalarında Duruşma Ne Zaman Olur?

Anlaşmalı boşanma davalarında, duruşma bir defa yapılır. Duruşma hazırlık ve sonuç detayları kısaca şu şekildedir;

  • Dava öncesinde Ankara boşanma avukatı na vermiş olduğunu boşanma vekaletiniz ile tüm işlemler kendisi tarafından yürütülür. Dilekçeniz ve protokolünüz hazırlanır.
  • Çoğu zaman dilekçe verilip dava açılmasının ardından anlaşmalı boşanma duruşmaları 1 ile 30 gün arasında yapılır.
  • Duruşma günü bazı durumlarda öne alınabilir.
  • Anlaşmalı davalarda her iki tarafın da boşanmaya kabul etmesi ve bu konuda kararlı olması durumunda boşanma sorunsuz şekilde halledilir.
  • Duruşma günü çiftlerin hazır bir halde davaya katılması gerekir.
  • Eğer avukatları varsa, onların da davaya katılması gereklidir.

Anlaşmalı Boşanma Kaç Gün Sürer?

Anlaşmalı boşanma davalarında yapılacak duruşma sayısı bir olduğu için, süreç diğer dava çeşitlerine oranla daha hızlı ilerler. Bu durumda da dava, daha kısa süre içerisinde netlik kazanır.

Adalet Bakanlığı tarafından anlaşmalı boşanma davalarının sonuçlanma süresi 40 gün olarak belirtilmiştir. Ancak yine de dava süreci için net bir süre verilmesi doğru olmaz.

Mahkemelerin yoğunluğuna, bölgede bulunan mahkeme sayısına ve çiftlerin davaya katılım sağlaması gibi durumlara göre sürecin gidişatı değişiklik gösterebilir.

Ankara boşanma avukatı ile görüşerek süreç hakkında daha detaylı ve doğru bilgi sahibi olmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir