Hızlı Boşanmak İstiyorum Ne Yapmalıyım

Hızlı Boşanmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Hızlı boşanmak istiyorum ne yapmalıyım? sorusu son dönemlerde en çok araştırılan ve merak edilen bir durumdur. Evliliklerinin çeşitli nedenlerle bitmesini isteyen taraflar, evliliğin tek celsede bitmesini arzu ederler. Bu durum göz önüne alındığında boşanmak isteyen tarafların akıllarını en çok meşgul eden soru hızlı boşanmak istiyorum ne yapmalıyım? sorusudur. Bu nedenle de internette en çok hızlı boşanma konusu araştırılır. Boşanma davalarını iki ana hususta ele alabiliriz. Bunlar; anlaşmalı ve çekişmeli boşanma şeklindedir. Anlaşmalı boşanma davaları en çok açılan ve en hızlı sonuçlanan boşanma davası türüdür. Boşanma davalarında iyi ve deneyimli bir boşanma avukatından yardım ve destek almak süreci daha da hızlandırır. Boşanma davası dosyasının bir boşanma avukatı tarafından hazırlanması sürenin uzamasını önler. Bununla birlikte tarafların her ikisi de boşanma iradesine sahip olmaları gerekir.

Anlaşmalı Olarak En Hızlı Nasıl Boşanabilirim?

Boşanma kararı alan taraflar, bu zor ve gergin sürecin hemen bitmesini ister. Bu nedenle de en çok sordukları soru ise anlaşmalı olarak en hızlı nasıl boşanabilirim?  sorusudur.  Anlaşmalı boşanma davası en kısa ve en hızlı boşanma türüdür. Bir diğer ifade ile anlaşmalı boşanma kararı alan çiftler dosya evraklarında eksiklik olmaması durumunda bir günde boşanabilir.  Anlaşmalı boşanma davalarında, boşanmak isteyen taraflar her konuda görüş birliğine varmış ve ortak karar almış çiftlerdir.  Boşanmak isteyen çiftler mahkemeden boşanmalarını resmiyete kavuşturmasını talep eder.  Anlaşma boşanma davalarında her iki tarafında bu istekte olması gerekir.  Hızlı biçimde boşanmak isteyen tarafların her konuda ortak bir karara vararak uzlaşmaları gergin ve sıkıntılı olan boşanma sürecinin kısa ve uzamadan bitirilmesini sağlar. Boşanma avukatı desteğinden faydalanmak tarafların anlaşma boşanma davasının sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Taraflar kendileri boşanma dilekçesini hazırlayıp mahkemeye sunabilir fakat dosyanın eksik hazırlanması ya da hukuki çerçevesinde hazırlanmaması durumunda boşanma süreci çok uzayabilir. Tarafların sıkıntılı ve gergin süreçten çabuk ve kolay bir biçimde çıkması iyi ve deneyimli bir boşanma avukatı ile çalışmaları ile mümkün olabilir.

Anlaşmalı Boşanma

Boşanma davası sürecinde anlaşmalı boşanma konusunda anlaşan çiftler hemen hemen tüm konularda anlaşmaya varmış durumdadır. Mahkemeden de taraflar boşanmayı resmileştirmesini talep eder. Anlaşmalı boşanma davası en hızlı boşanma biçimidir. Anlaşmalı boşanmak için gerekli olan evraklar, anlaşmalı boşanma dilekçesi, anlaşmalı boşanma protokolü, boşanacak tarafların ve varsa çocuklarının kimlik belgeleri, çocukların resimli vekâletnamesinin avukata ibraz edilmesi, mahkemenin harç ve giderlerinin ödenmesi, mal paylaşımı veya devir işlemlerinin evrakları dosyada bulunması gerekir. Anlaşmalı olarak boşanabilmek için bazı şartların yerine gelmesi gerekir. Anlaşmalı boşanmak isteyen çiftlerin evliliklerinin en az 1 yıl sürmüş olması gerekir. Çiftin mahkemeye beraber başvurması ya da diğer tarafın boşanmayı kabul etmesi, tarafların mahkemede boşanma isteklerini beyan etmeleri gerekir. Çiftin boşanmasının mali sonuçları ve varsa çocukların velayeti ile ilgili mahkemeye sunulan anlaşmanın hakim tarafından kabul edilmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir