Tek Celsede Boşanma

Ankara boşanma avukatı hızlıca boşanmak isteyen evli çiftler tarafından oldukça sık araştırılan bir konudur. Bu anlamda kişiler tek celsede boşanmanın mümkün olup olmadığını merak etmektedir. Boşanmanın tek celsede yapılması için genellikle iki tarafın da bütünüyle ve tüm hususlarda anlaşma sağlamış olması gerekmektedir. Tek celsede boşanma nedir ve koşulları nelerdir gibi hususlardan yazının devamında bahsedilmiştir.

 

Tek Celsede Boşanma Nedir?

Tek celsede boşanma, anlaşmalı boşanma olarak da bilinmektedir. Ankara boşanma avukatı arayışında bulunan evli kişiler için tek celsede boşanmanın mümkün olması için, her konuda ortak bir anlaşma sağlanması gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma davasında tarafların, düzenlenen bir protokol ile, çocuk ile görüşme günleri, tazminat, nafaka gibi tüm hususlarda anlaşma sağlanmış olması şarttır. Anlaşmazlıkların olduğu boşanma davalarında tek celsede boşanmak mümkün olmamaktadır. Bu durumda dosyanın karara çıkması ile boşanma işleminin hızlıca yapılması söz konusu değildir.

Bu çekişmeli davalarda, incelemeler ya da tahkikat aşamalarında yapılmakta olan araştırmalar ve işlemler uzun sürmektedir. Bu işlemlerin tek celsede yapılması mümkün olmamaktadır. Tahkikat aşamasının ve ön incelemelerin aynı anda yapılması, delillerin sunulması ya da tanık dinlemek gibi pek çok işlemin tek seferde biteceğini düşünmemek gerekmektedir. Bu sebeple, davadan önce tarafların tam bir anlaşma sağlamış olması gerekmektedir.

Tek Celsede Boşanmanın Koşulları Nelerdir?

Tek celsede boşanmanın koşullarına bakılacak olursa, tarafların tüm hususlarda anlaşma sağlamış olması gerektiği en başta sayılabilir. Velayet, nafaka, ziynet eşyaları gibi anlaşma sağlanan pek çok husus uzman bir Ankara boşanma avukatı tarafından bir protokol olarak düzenlenmektedir. Bununla birlikte, bulundukları bölgedeki aile mahkemesine bu protokolün bir dilekçe ile sunulması gerekmektedir. Bununla birlikte kişilere eksikler bildirilmekte ve duruşma için gün verilmektedir. Belirlenen gün ve saatte kişilerin Ankara boşanma avukatı aracılığı ile boşanmaları gerçekleştirilmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir